İzmir Atatürk Lisesi ikinci darbeyi aldı

2020 depreminde zarar gören ve güçlendirme projesine bir türlü başlanamayan tarihi İzmir Atatürk Lisesi, Buca merkezli 4.9 şiddetindeki depremde ikinci hasarı aldı. Okula gelen öğrenciler ise evlerine gönderildi

İzmir Atatürk Lisesi ikinci darbeyi aldı

HABER/ Didar DEMİRCİ

Bir dönemin başbakanlarından Şükrü Saraçoğlu'nun yanı sıra Ahmed Adnan Saygun, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Ahmet Haşim, Ferit Eczacıbaşı, Salah Birsel, Selim Sırrı Tarcan, Ali Kocatepe, Atila İlhan, Mahmut Özgener gibi onlarca ünlü ismin mezun olduğu İzmir Atatürk Lisesi, yaşanan Buca depreminde bir kez daha zarar gördü. İzmir’in Konak ilçesinde bulunan Atatürk Lisesi’nin  hasar aldığı bilgisine ulaşılırken tarihi ana binada çatlakların oluştuğu ihbar edildi.

Gün içerisinde hasar tespit çalışmaları için yetkililerin geleceği söylenen okul için yaklaşık iki yıldır güçlendirme çalışması yapılmasının beklendiği iddia edildi. Edinilen bilgilere göre; 117 kişinin hayatını kaybettiği 30 Ekim depreminden önce Atatürk Lisesi’nin tarihi binasının güçlendirilmesine ilişkin İzmir Valiliği tarafından proje hazırlatıldığı, ancak projenin ihalesine bir türlü çıkılmadığı belirtildi. Güçlendirilmek için hazırlanan projenin ihalesini bekleyen tarihi bina ise 30 Ekim’in ardından yaşanan ikinci büyük depremle bir darbe daha almış oldu. Konuya ilişkin kendisine ulaştığımız İzmir Valisi Yavuz Selim Köşker ise en kısa zamanda kamuoyuna açıklama yapılacağını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2022, 16:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100