banner112

İşyeri temsilcilerine geçici görevlendirme baskısı

Genel Sağlık İş İzmir Şube Başkanı Tarık Doğan, son birkaç aydır iş yeri temsilcilerine yönelik geçici görevlendirme adı altında cezalandırma yapıldığını öne sürdü. Doğan, söz konusu görevlendirmelerle ilgili anlaşma sağlanamazsa yargıya başvurduklarını açıkladı.

İşyeri temsilcilerine geçici görevlendirme baskısı

Haber / Didar DEMİRCİ

Genel Sağlık İş Sendikası İzmir Şube İşyeri Temsilcilerinin, çalıştıkları hastanede yandaş bir sendikaya üye olmadıkları için ceza verir gibi geçici görevlendirme adı altında birimlerinin ve hastanelerinin değiştirildiğini açıklayan Genel Sağlık İş İzmir Şube Başkanı Tarık Doğan, “Nisan ayında İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Acil Tıp Kliniğinde görevli işyeri temsilcimiz, aşı ve filyasyon ekibinde görevlendirilmiş, ardından işyeri temsilcisi olduğu ve sıralı geçici görevlendirmeler dahilinde iş yeri temsilcisinin en son görevlendirildiği, ilgililere aktarıldığında sehven yapıldığı söylenmiş olmasına rağmen, ilk görevlendirme sonlandıktan sonra, asıl görev yerine geri döndüğü gün öğleden sonra 694 sayılı yönerge gerekçe gösterilerek bu kez Mayıs ve Haziran ayları için aşı ve filyasyon ekibinde görevlendirildiği kendisine bildirilmiştir” dedi. Doğan, pandeminin pik yaptığını hatırlatarak, “Tam kapanma uygulanan bugünlerde, en çok hasta yoğunluğu yaşanan hastanelerden birisi olan, Tepecik Eğitim ve Araştırma Acil Tıp Kliniği’nde, aynen işyeri temsilcimizde olduğu gibi, - kendilerine Acil Tıp Kliniği’nde daha fazla ihtiyaç duyulmasına, hastalık ve benzeri nedenlerle aktif çalışabilecek durumda olan uzman ve asistan sayısı azalmış olmasına rağmen – görevli Acil Tıp Uzmanları il içi ve il dışı geçici görevlere gönderilmeye, Acil Tıp Asistanları da  filyasyon ekiplerinde görevlendirilmeye devam etmektedir” sözlerini kaydetti.

Doğan, işyeri temsilcilerine yönelik bir diğer örneğin de Foça Devlet Hastanesinde Genel Cerrahi Uzmanı olan temsilcilerinin Kasım 2020 tarihinden itibaren sık sık İzmir’de değişik hastanelerde görevlendirilmesi olduğunu söyledi. Öte yandan aynı Genel Cerrahi Uzmanı temsilcinin hastaneye iş yeri temsilcisi olduğunu bildiren bir yazı yazmasına karşın geçici görevlendirildiği Aliağa Devlet Hastanesindeki görev süresinin haftanın üç günü orada görev yapacak şekilde uzatıldığını söyledi.

Geçerli sebep gerekiyor

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan kamu personelinin, idare tarafından; görev yaptığı hastanenin başka bir bölümüne gönderilmesi durumunda dahi, atamanın iptali için açılan davalarda 4688 sayılı kanunun 18’inci maddesi hükmünü hatırlatan Doğan, “Sendika şube yöneticileri ve işyeri temsilcilerinin haklı bir sebep olmadıkça görev yerlerinin değiştirilemeyeceğine dair idari yargı kararları mevcuttur. Yargı kararları yasa hiyerarşisine göre yasa hükmünde -amir konumda - olup, idare tarafından yönerge ve benzeri gerekçe gösterilerek, yasalar ve yargı kararlarına  aykırı işlem uygulanamaz. İzmir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yönerge gerekçe gösterilerek ve yasa ve yargı kararlarına aykırı bir şekilde yapılan bu geçici görevlendirmelerin, sendikal yetki sürecinde olduğumuz şu dönemde temsilcilerimizin iş yerinde sendikal faaliyetleri sürdürebilmesini, dolayısıyla sendikal faaliyetleri engellemeye yönelik olduğu düşüncesindeyiz” diye konuştu.

Doğan, konuya ilişkin görevlendirmelerin iptaline yönelik anlaşma sağlanamazsa yargıya başvuracaklarını duyurarak, “Sağlık çalışanlarının hak kaybına uğramasına ve mağdur edilmesine sebep olup, akılcı olmayan, eşitlik ve verimlilik ilkesine uygun olmayan her türlü uygulamanın -gereğinde yargı yoluna gitmek dahil- takipçisi olacağımız, kamuoyuna duyurulur” dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2021, 20:10
YORUM EKLE