İsmail Sivri’yi saygıyla anıyoruz

İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nin onursal başkanlarından gazeteci-yazar İsmail Sivri vefatının 13. yılında sevgi ve hasretle anılıyor. İzmir Gazeteciler Cemiyeti efsane başkan için bir anma mesajı yayınladı.

İsmail Sivri’yi saygıyla anıyoruz

Türk basınının unutulmaz isimlerinden, İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nin efsane başkanı İsmail Sivri vefatının 13. yılında sevenleri tarafından özlemle anılıyor. İzmir Gazeteciler Cemiyeti, unutulmaz başkanı Sivri için bir anma mesajı yayınladı. Mesajda, "Aramızda olmasa da ardında bıraktığı eserler ve ilkelerle kendinden sonraki kuşaklara örnek olarak yolumuzu aydınlatmaya devam edecektir" ifadeleri kullanıldı. İsmail Sivri için 5 Ağustos Çarşamba günü Alsancak'taki heykeli başında bir anma töreni düzenlenecek.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti tarafından yayınlanan anma mesajı şöyle:

"İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin onursal başkanlarından, Türkiye Gazeteciler Federasyonu kurucu başkanı Gazeteci – Yazar İsmail Sivri’nin aramızdan ayrılışının üzerinden 13 yıl geçti.
İsmail Sivri; usta kalemi, çalışkanlığı, insan sevgisiyle birçok gazetecinin yetişmesini sağlayarak İzmir ve Türk basınına hizmet etmiştir. Örnek kişiliğiyle İzmir basınından taşarak Türkiye’ye adını duyurmuş ve basın tarihimiz için sembol bir isim olmuştur. 
Aramızda olmasa da ardında bıraktığı eserler ve ilkelerle kendinden sonraki kuşaklara örnek olarak yolumuzu aydınlatmaya devam edecektir.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti 

*Her yıl 2 Ağustos’ta gerçekleştirdiğimiz anma törenini bu yıl kurban bayramı sebebiyle 5 Ağustos Çarşamba günü saat 11.00’de İsmail Sivri Anıtı önünde İzmir Gazeteciler Cemiyeti, Sivri Ailesi ve İZFAK adıyla anılan İzmir Fakirlerine Yardım Derneği, Demokratik Sivil Kitle Örgütleri Birliği olarak düzenleyeceğiz."

Basında geçen bir ömür

1927 yılında Manisa’nın Kırkağaç ilçesinde doğan, 3 Ağustos 2007 tarihinde 80 yaşında yaşamını yitiren İsmail Sivri, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi. Gazeteciliğe 1951 yılında İstanbul’da Yeni Sabah gazetesinde muhabir olarak başlayan Sivri, 1960 yılına kadar Dünya, Son Telgraf, Vatan, Tercüman ve Havadis gazetelerinde çalıştı. 1960 yılında Milliyet’in İzmir Temsilciliği'ni üstlenen Sivri, 1980 yılında emekliye ayrıldı. Sivri'ye 1999 yılında Ege Üniversitesi tarafından 'Fahri Doktor' unvanı verildi. Emeklik döneminde mesleğini Milliyet Ege’de köşe yazarlığı yaparak sürdüren Sivri, Türkiye Gazeteciler Sendikası İzmir Şubesi ile İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nde başkanlık görevlerini yürüttü. İGC Başkanlığı’nı 1984-1998 yılları arasında 14 yıl sürdürdü, bu görevden ayrılmasının ardından İGC Onursal Başkanlığı’na getirildi. İsmail Sivri 1 Ağustos 1998 tarihinde Türkiye Gazeteciler Federasyonu'nun yapılan ilk genel kurulunda kurucu başkan seçildi, TGF'nin kuruluşuna önemli katkılar sağladı. Ege Üniversitesi Gazetecilik Yüksek Okulu’nda öğretim görevlisi olarak da çalışan Sivri, bir dönem TRT Yönetim Kurulu üyeliği yaptı.

ESERLERİ: Öykü: Yeşil Panjurlu Ev (1958) Çocuk romanları: Karınca Dostlar (1972), Yürekli Kaplumbağa (1983), Kavanozda İki Balık (1991), Leylekler Gelirken (1994), Beş Kardeşler Masalı (1996), Yaz Biterken (1997) Çeşitli çocuk kitapları: Nasrettin Hoca (1977), Nasrettin Hoca: Gençlik Yılları (1979), Atatürk Çocukları Çok Severdi (Şiirler, 1979), Çocuklar İçin Atatürk Kitaplığı Dizisi (12 Kitap, 1981-82), Nasrettin Hoca: Mahalle Okulu (1987), Nasrettin Hoca Akşehir Kadısı (1992), Nasrettin Hoca: Son Yılları (1996), Nasrettin Hoca: Fıkralarıyla Yaşam Öyküsü (1998), Atatürk Çocukları (1999). Diğer eserleri: Türkiye Okullar Rehberi (1958), Eski ve Yeni Ramazanlar (A. Nihat’la, 1958), Gazetecilik Okulu Öğrencilerine Haber Tekniği Dersleri (2 cilt, 1971).

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2020, 14:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner92