banner112
banner111

İGC tepki göstermişti Özkan müjdeyi verdi

İGC, TBMM'de görüşülmekte olan Torba Yasa’nın yerel basını yakından ilgilendiren 12 ve 15'inci maddesinin geri çekilmesi yönünde çağrı yapmıştı. CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, 15'inci maddenin geri çekildiğini duyurdu.

İGC tepki göstermişti Özkan müjdeyi verdi

Haber / Kardelen BUĞDAY

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Yönetim Kurulu, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) görüşülen Torba Yasa’nın içerisinde yer alan 12 ve 15'inci madde, yerel basının kaynaklarını kesme, yerel basını yok etme tehlikesi taşıdığına dikkat çekmişti. Yazılı açıklamada, “12'nci madde Elektronik Ortamda Vergi Dairesi kurulmasını öngörmekte, buna bağlı olarak da 15'inci maddede, ilan yoluyla yapılan tebligatlarda alacağın tutarına bağlı olarak yerel veya ülke genelinde yayın yapan gazetelerde ilan verilmesi uygulaması kaldırılmaktadır. Düzenlemeyle kurumlar bu rakamın altında kalan tebligat duyurularını kendi internet sitelerinden ya da elektronik ortamda kurulacak olan sanal vergi dairelerinden duyuracaktır. Söz konusu değişiklik ile yerel gazetelerin gelirlerinde düşüş yaşanacaktır. Ekonomik açıdan zor durumda olan yerel basın kuruluşları teker teker kapatılmakta, ayakta kalmak için mücadele edenler ise ne yazık ki üst üste ortaya konulan düzenlemelerle küçülmek zorunda bırakılmaktadır. Değişikliğin iptal edilmesini, kararın geri çekilmesini istiyoruz.”

'GERİ ÇEKİLDİ'

CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, yerel gazetelerde resmi ilan alınmasını kaldıran 15'inci maddenin Meclis’teki görüşmeler sonucunda geri çekildiğini duyurdu. Özkan, paylaşımında “Gazeteci örgütlerinin mücadelesi sonuç verdi, yerel basına müjde. Yerel medyayı yok edecek, resmi ilan alınmasını yasaklayan vergi usul kanununun 15'inci maddesi geri çekildi” ifadelerini kullandı.

GAPPİ'DEN UYARI

İGC Başkanı Dilek Gappi ise değişikliğin, yeni düzenlemelerin ayak sesleri olduğunu vurgulayarak, şu ifadeleri kullanmıştı: “Eğer bu gidişata evet dersek alan genişletilecektir. Eğer bu farklı niyet taşımayan bir yasal düzenleme ise sanal vergi daireleri ile birlikte yerel gazetelerin internet sitelerinde de yayınlanır ibaresinin konulması yeterli olacaktır. Ancak bu değişiklik geçtiği takdirde, tüm kamu kurumları ve diğer kurumların da benzer uygulamalara geçmesi için yol açılacak, ileride ihale ilanları ve resmi ilanlar için de emsal oluşturacaktır. Böyle bir gelişme, yerel gazetelerin Basın İlan Kurumu gelirlerini bitirecektir. Bu da yerel basının iflası anlamına gelir. İsteğimiz tebligatların yerel gazetelerin internet sitelerinde yayınlanması veya bu düzenlemenin geri çekilmesidir.”

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2021, 10:00
YORUM EKLE