banner112

İGC Başkanı Dikmen,'Hangi Bayram?'

İGC Başkanı Dikmen,'Hangi Bayram?'
İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Misket Dikmen, 109 yıl önce 24 Temmuz'da İkinci Meşrutiyet'in ilanıyla sansürün yasaklandığını belirterek, “Aradan bir asırdan fazla zaman geçse de sansür ve otosansür adeta bir virüs gibi medyanın damarlarında dolaşıyor. Giderek yayılıyor. Bu hızla devam ederse gerçekleri bize gösteren bir medya kalmayacak” dedi.

24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı nedeniyle yazılı açıklama yapan İGC Başkanı Misket Dikmen şunları dile getirdi:
“Basında sansürün kaldırılışının yıldönümünde sansür hala varlığını sürdürüyor. Türkiye'de medyanın üzerinde adeta bir korku kılıcı dolaşıyor. Artarak süren baskı ve korku ortamı, gazetecilerin işsiz kalmasına, cezaevine atılmasına ya da mesleği bırakmalarına kadar uzanıyor.
Kitle iletişimi halkı bilgilendirmek yerine “etkilemek” ve “yönlendirmek” amacıyla kullanılıyor. Farklı sesler yok edilmek isteniyor.
24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı mı? Hangi Bayram? Ortada ne kutlama yapılacak bir bayram ne de adını tam olarak tamamlayan bir gün bulunuyor. Sansürün kaldırılışının 109'uncu yılında hala sansür medyamızın en büyük korkularından biri. Bu nedenle kitle iletişim araçlarının halka sadece haber verdiği, baskıların son bulduğu, demokratik hakların korkusuzca kullanılabildiği bir ülke olana kadar çabamızı sürdüreceğiz. Yoksa, 160 gazetecinin parmaklıklar ardında olduğu, basın ve ifade özgürlüğünün adeta yok sayıldığı bir ülkede bayramı kutlamayacağız.”
Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2017, 10:43
YORUM EKLE

banner97

banner96