Hastaneler acilen yenilenmeli

İzmir’de meydana gelen 6.9 şiddetindeki depremden hastaneler de zarar gördü. Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, zarar gören hastanelerin bir an önce yeniden yapılması için çağrıda bulundu.

Hastaneler acilen yenilenmeli

Haber/  Didar DEMİRCİ

İzmir’de meydana gelen depremin ardından bir çok devlet hastanesi ve aile sağlık merkezi hasar gördü. Depremin ardından ise hastanelerin durumu veya yapılan tadilat çalışmaları hakkında bir açıklama yapılmadı. Bu süreçte hastane çalışanları, çalıştıkları binaların hasarlı bölümleriyle ilgili görüntüleri Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol ile paylaşarak, endişelerini dile getirdi. İzmir’deki hastanelerin depreme dayanıksız olduğuyla ilgili daha öncesinden hazırlanan bir rapor olduğunu söyleyen Doğruyol, gazetemize yaptığı açıklamada, “İzmir depremsiz kalmıyor. Bayraklı, Bornova ve Karşıyaka’yı etkileyen depremde 118 vatandaşımız hayatını kaybetti. Ara ara da dile getirdiğimiz gibi, İzmir sağlık yatırımları bakımından mevcut hükümetten üvey evlat muamelesi görüyor. İzmir merkezdeki hastanelerimizin pek çoğu depreme dayanıksız. Yarın büyük bir deprem olsa, buradaki en önemli kuruluşlardan biri de sağlık hizmeti veren kuruluşlar olacaktır. Böyle stratejik kuruluşların daha sağlam binalarda olması lazım. Sağlık çalışanları kendi hayatlarını mı kurtarmaya çalışacaklar, yoksa vatandaşa mı hizmet edecekler?” diye konuştu.

13 Hastane zarar gördü

30 Ekim İzmir depreminde 13 devlet hastanesinin hasar gördüğünü söyleyen Doğruyol, şöyle devam etti: “Şimdi bazı binalara çalışanlar girmek istemiyor. Çürük, çatlak patlak olan binalara girmek istemiyorlar. Gayet de haklılar! Bir deprem daha olsa oradan çıkma şansı olmaya bilir çalışan arkadaşların. Burada da sağlık yatırımları açısından, 13 devlet hastanesinin hepsini bir anda yıkıp yapalım bir anda olmaz tabi. Ama bu yılın plan projesine 2 -3 hastane alına bilir. Bizim burada gördüğümüz şey de şu tabi, İzmir’deki şehir hastanesine herkes odaklandı. O da çok sağlıklı bir durum değil. Sonuçta vatandaşın sağlık hizmeti alabilmesi için sağlık hizmetinin ulaşılabilir olması lazım. Nüfus yaşlandıkça da en yakın sağlık hizmeti vatandaş için en iyi olandır” dedi. Doğruyol, açıklamalarının ardından yetkililere çağrıda bulunarak, “İzmir deprem kuşağında yer alan bir ilimiz. İzmir’deki sağlık kuruluşlarının acilen yenilenmesi lazım.”

YORUM EKLE

banner97

banner96