Halil Sezai hakkında karar verildi!

Tuzla'da komşusunu darp ettiği gerekçesiyle hakim karşısına çıkan Halil Sezai hakkında karar verildi.

Halil Sezai hakkında karar verildi!

Anadolu 12. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu sanık Halil Sezai Paracıkoğlu Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi'yle (SEGBİS) bağlanırken, müşteki Hüseyin Meriç ile taraf avukatları katıldı. Duruşmaya dışarıdan kimse alınmadı. Heyet, Sanıdığın üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu ve tutuklu kaldığı süre dikkate alınarak Halil Sezai'nin tahliyesine karar verdi.

Esas hakkında savunma yapan sanık müdaffi Avukat Ahmet Gürel, "Esas hakkındaki savunma için süre talebim yoktur. Daha önceki savunmalarımı tekrar ederim. Burada silahla yaralanma hususunu kesinlikle kabul etmiyoruz. Burada tek delil müşteki beyanıdır. Bu da kabul edilemez. Burada başkaca bir delil yoktur. Dosya kapsamındaki ATK raporları yaralanmanın silahla olmadığını göstermektedir. Konut dokunulmazlığının ihlali suçunu kabul etmiyoruz. Basit tehdit de olsa tehdit suçunu kabul etmiyoruz. Karşılıklı hakaret ve haksız tahrike ilişkin mütalaaya iştirak ediyoruz." dedi. 

Sanık Halil Sezai ise savunmasında beraatini talep etti. 

Sanık ve avukatın tahliye ve diğer taleplerinin alınmasından sonra mahkeme heyeti kararı açıkladı.

Heyet, Sanıdığın üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu ve tutuklu kaldığı süre dikkate alınarak Halil Sezai'nin tahliyesine karar verdi.

Toplamda 1 yıl 11 ay 17 gün hapis cezasına çarptırılan Sezai, kararla birlikte ilk celsede tahliye edildi.

NE OLMUŞTU?

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonucu hazırlanan iddianamede, 15 Eylül 2020 tarihinde saat 08.30 sıralarında Tuzla'da şüpheli Halil Sezai ile müşteki Hüseyin Meriç arasında tartışma yaşandığı belirtildi.  

İddianamede müşteki Hüseyin Meriç'in ifadesine atfen, Halil Sezai'nin elinde odun ile müştekinin ikamet ettiği konuta girerek, "Seni öldürmeye geldim" diyerek tehdit ettiği, müştekiye vurduğu, bunun üzerine koşarak evin dışına çıktığı iddia edildi.

Halil Sezai'nin müştekinin evine girdiği yönündeki iddiayı kabul etmediği kaydedilen iddianamede, "Olay günü taraflar arasında gürültü yapma meselesi yüzünden tartışma yaşandığı, bu tartışma esnasında şüpheli Halil Sezai'nin müşteki Hüseyin Meriç'e hitaben elinde bulunan yaklaşık 30 santimlik odun parçası ile tehdit ettiği, küfür ve hakaret ettiği, odun parçası, tekme ve yumruk ile yaraladığı, müştekinin basit tıbbi müdahale ile giderilecek şekilde yaralandığı" kaydedildi.

Halil Sezai'nin Hüseyin Meriç'e ait konuta izinsiz bir şekilde, meşru olmayan bir amaç için girdiği, burada kaldığı, ikametin kapısında kapalı konumda bulunan sinekliğe zarar verdiği, Hüseyin Meriç'in dışarıya çıkması üzerine kendisinin de bir süre sonra dışarıya çıktığı kaydedilen iddianamede, şüphelinin, "Alenen hakaret", "Konut dokunulmazlığını ihlal", "Silahla kasten yaralama", "Silahla tehdit" ve "Mala zarar verme" suçlarından 3 yıl 7 ay 15 günden 13 yıl 10 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılması isteniyor.

YORUM EKLE

banner101

banner100