Füzyon mutfağı tehdit mi yenilik mi?

Aralarında dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şeflerin de olduğu 40 ülkeden konukların, UNESCO gastronomi şehirleri temsilcilerinin, gastronomi profesyonellerinin, gurmelerin, gastronomi yazarlarının ve lezzet tutkunlarının katıldığı Gastronomi Festivali’nde konuklara birbirinden güzel Gaziantep yemekleri sunuldu.

Füzyon mutfağı tehdit mi yenilik mi?

Haber/ Saadet Erciyas

Bunlar sunulurken kimi yemeklerde son dönemde üzerinde çok konuşulan “Füzyon mutfağı”ndan çıkmış yemekler de vardı. Sözcük olarak “erime, birleşme, bir araya gelme ya da birleştirme” anlamını taşıyan füzyon, mutfağa girince farklı ulusların tatlarının da karışımı çıkıyor karşımıza. Yani bir tür küreselleşme öngörülüyor mutfakta da.

Lahmacuna koyduğunuz, ekşiliğiyle nefis bir lezzet olan sumak, füzyon mutfağına girince “sumak sorbe” oluveriyor örneğin. Eşsiz yemekleriyle adını ve tadını dünyaya duyurmaya çalışan Gaziantep’ten dönerken, “Evinin mutfağında pişmeyen, sokakta yemediğin yemek kültürünün bir parçası değildir” diye düşündüm. Neyse ki bu yenilikçi yemek anlayışı Gaziantep’in babadan oğula ya da anneden kıza geçmiş mutfak reçetelerine henüz girmemiş. Eminim Gaziantep’e gittiğinizde kenti UNESCO Gastronomi Kentleri Listesi’ne sokan o enfes yiyecekleri daha uzun yıllar yiyebileceksiniz.

YORUM EKLE

banner92