Firmalara devlet destekli ticari alacak sigortası

İZTO ve Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın (EBSO) birlikte düzenlediği toplantıda ekonominin geliştirilmesi için alınan önlemlerden biri olan ve iç piyasaya destek vermesi amacıyla hayata geçirilen devlet destekli ticari alacak sigortası hakkında katılımcılara bilgi verildi.

Firmalara devlet destekli ticari alacak sigortası

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Genel Sekreteri Mustafa Tanyeri, oda üyeleri için düzenlenen devlet destekli ticari alacak sigortası konulu toplantıda, iş dünyasının teminat altına alındığını belirterek "İşimizin ve emeğimizin temeli olan çok değerli mallarımız, binalarımız, demirbaşlarımız sigorta sayesinde korunuyor" dedi.

Tahsilat problemlerini çözmesi beklenen devlet destekli ticari alacak sigortasının özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler açısından büyük önem taşıdığını söyleyen İZTO Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa Tanyeri, Türkiye’de son birkaç ay içerisinde enflasyon ve faiz oranlarında düşüşler yaşandığını belirterek cari dengenin fazla verir hale geldiğini ifade etti. Kısa vadede piyasaları iyileştirecek Merkez Bankası politika faiz indiriminin önemli atılımlar olduğunu kaydeden Tanyeri, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı devlet destekli ticari alacak sigortası konusunda bilgi verdi. KOBİ’lerin öngörülmeyen tahsilat problemlerine karşı korunması yoluyla finansal yapılarını güçlendirmesini sağlayan sigortanın iş dünyası için önemine dikkat çeken Tanyeri, "Ticari alacak sigortasına gerçekten ihtiyacı olan firmalarımız var. Alacak sigortasından haberi olmayan veya önceki olumsuz sigorta deneyimlerden dolayı alacak sigortasına ön yargılı yaklaşan üyelerimiz için bugünkü toplantı bir fırsat niteliğinde. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın oluşturduğu yeni sigorta modeli KOBİ'lerin alacaklarını garanti altına alıyor. Bugün 25 milyon TL yıllık net satış hasılatını aşmayan mikro ve küçük ölçekli üyelerimiz sisteme dahil olabiliyor. Yakın zamanda yıllık net satış hasılatının orta büyüklükteki üyelerimizi de kapsaması ve bu rakamın 125 milyon TL’ye çekilmesinin daha çok üyemizin sistemden yararlanması için uygun olacağını düşünüyoruz" dedi.

İç piyasadaki ticari ilişkilerin sağlıklı bir şekilde işlemesi, çek, senet, açık hesap ile tüzel kişiliklere ait vadeli faturalı satışların teminat altında olması sayesinde toptan satış yapan ve iç piyasa ile çalışan üyelerin bir nebze rahatlatılacağını kaydeden Tanyeri, şunları söyledi:

"İş dünyamızın büyük sorunları haline gelen kredi limiti tahsis edilmiş bir alıcının iflas, konkordato, tasfiye, vb. hukuki durumlar ile temerrüde düşmesi alacak sigortası ile teminat altına alınıyor. Sigortacılık sektörümüzün iş dünyamız için büyük bir önemi bulunuyor. İşimizin ve emeğimizin temeli olan çok değerli mallarımız, binalarımız, demirbaşlarımız sigorta sayesinde korunuyor."

Firmalara devlet desteği fırsatı

EBSO Başkan Vekili İbrahim Gökçüoğlu, özellikle son yıllarda hem küresel hem de ulusal arenada politik ve ekonomik olarak pek çok belirsizlikle yüzleştiklerini söyleyerek ticaret savaşları, Ortadoğu ve Suriye krizi ile uluslararası ilişkilerdeki belirsizliğin gündemin temel belirleyicileri olduğunu ifade etti. Bu sürecin öncelikle gelişmekte olan ülkelerde ciddi bozukluklar yarattığını anlatan Gökçüoğlu, "Dünya ticareti daralırken küresel ekonomide küçülme hakim. Bir yılı aşkın süredir yaşadığımız kur şoku, küresel ekonomideki gelişmeler nedeniyle daha da bozuldu. Bu bozulmada en fazla etkilenenlerin başında KOBİ’lerimiz geldi. KOBİ’ler süreci minimum hasarla atlatmaya çalışırken, piyasalardaki dengesizlik ve mali sıkıntılar tüm firmalara yansıdı. Piyasalarda nakit sıkıntıların yaşandığı, borçların ödenemediği bir tablo ortaya çıkmıştır. 2019’un ilk sekiz ayında geçen yılın aynı dönemine göre karşılıksız çek sayısı yüze 37, protestolu senet sayısının ise yüzde 10 artması tabloyu açıkça ortaya koyuyor. Pek çok kriz deneyimi geçiren ülkemizde aynı mali sıkıntı tabloların tekrar etmemesi adına önleyici adımların atılmasını iş insanları olarak her zaman önemsedik. Bu anlamda devlet desteği sistemin işleyişine dair karar firmalarımız için bir fırsattırö dedi. Gökçüoğlu, sigorta primlerinin ilk başta yüksek gibi gözükse de bir felaketle karşılaşılması durumunda poliçe ödemelerinin oldukça düşük kaldığını savundu.


 

YORUM EKLE

banner92