banner135

Fahrettin Koca'dan İzmir açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Mart ayından bu yana mücadele ettiğimiz koronavirüs salgınında yeniden bir şiddetlenme yaşıyoruz. İzmir mercek altındaki illerden birisi" dedi.

Fahrettin Koca'dan İzmir açıklaması

İzmir’de incelemelerde bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kentteki salgın verileri ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Koca, Türkiye genelinde temaslıların taraması 15 saat içinde yapılırken İzmir’de 19 saat aldığını hatırlatarak, “Bunu ilk etapta 15, daha da sonra da 12 saate düşürmek için çalışma başlattık. İzmir’de 445 filyasyon ekibimiz sahada çalışıyor. Her ekip 3 kişiden oluşuyor. Her aman altını çiziyorum. Temaslıları ne kadar erken tecrit edebilirsek salgın kontrolünde o kadar başarılı oluruz. Türkiye dünyada filyasyonu en iyi yapan ülke. İzmir’de de bu deneyimimizi yoğun şekilde saha sürdük ve önümüzdeki günlerde etksini görmeyi umuyoruz” dedi.

İzmir’de yüzde 42 oranında vaka artışı vardı

İzmir’in bir ay öncesine kadar yüzde 42 vaka artışı görüldüğünü vurgulayan Bakan Koca şu bilgileri verdi: “Hızlı ve etkili müdahale ile bu artışı kontrol altına aldık. Son bir haftada yüzde 10’lara kadar indirdiğimizi söylemek istiyorum. Bir hafta sonra stabil hale geleceğini bekliyoruz. Son dönemde İzmir’de zatürre oranı yüzde 8.2’den yüzde 4.9’a düştü. Yüzde 40 oranında düşüş sağlandı. Alacağımız tedbirlerle hasta sayısını ve hastane yükümüzü her geçen gün azaltmayı hedefliyoruz.

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2020, 12:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100