banner112

Engelli öğrencisine yol arkadaşı oldu

Engelli öğrencisine yol arkadaşı oldu
İzmir'in Bayraklı ilçesindeki bir okulda öğretmenlik yapan Birol Danışman, kas hastası öğrencisi Samet Karaköse'yi iki yıl boyunca okula getirip götürdü.

Kas hastalığı nedeniyle okula annesinin sırtında gelip giden Samet Karaköse'nin hayatı, Gazeteci Çetin Altan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Fizik Öğretmeni Birol Danışman ile değişti. İzmir'in Bayraklı ilçesinde yaşayan, doğuştan musküler distrofi hastası 16 yaşındaki Samet Karaköse, okul çağı geldiğinde annesinin gayretiyle eğitim hayatına başladı. Oğlunun okuldan geri kalmasını istemeyen anne Zeynep Karaköse, anaokulundan 8'inci sınıfa kadar oğlunu okula sırtında taşıdı. Ailenin yaşadığı zorluğa şahit olan öğretmen Birol Danışman, yaşanan sıkıntıları bitirmek için kendi aracını öğrencisine açtı.

ARAÇ AYARLADI


Hastalığı ve annesine yaşattığı sıkıntı nedeniyle okula ilgi duymayan Karaköse, okula gitmek için artık annesine yük olmayınca duyduğu üzüntüden kurtuldu. Karaköse, her gün evine kadar gelip kendisini alan Danışman'ın gösterdiği fedakarlığı karşılıksız bırakmamak için derslerine dört elle sarıldı. Bu eğitim öğretim yılında kızını okula götürmek zorunda kaldığı için yol arkadaşı Samet'ten ayrı kalan Danışman, Samet'i mağdur etmemek için girişimlerde bulundu. Kaymakamlığa başvuran Danışman, Samet'e araç ayarlanmasını sağladı. Samet'i 9 ve 10. sınıf boyunca okula getirdiğini ifade eden Danışman, “Samet bu yıl 11. sınıfa başladığında, benim çocuğumun servis sorunu ortaya çıkınca onu götürmem gerekti. Durumu kaymakamlığa aktardık. Samet'e yeni bir akülü araç verildi ve okula gidip gelmesi için araç ayarlandı. Samet gibi çok öğrenci var. Yapılması gereken bu tür öğrencilere bir imkan sağlanmalı. Bu çocukların okulla bağlantılarının kesilmemesi lazım” ifadelerini kullandı.
Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2017, 09:56
YORUM EKLE

banner97

banner96