Eğridere'de Çukurköy modeli uygulanacak

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, heyelan nedeniyle zor günler geçiren Bornova'ya bağlı Eğridere Mahallesi'ni ziyaret ederek, evleri boşaltılan kişilerle görüştü.

Eğridere'de Çukurköy modeli uygulanacak

Belediye olarak gerekeni yapacaklarını belirten Başkan Kocaoğlu, geçen yıl sel baskını ile büyük zarar gören Menemen ilçesine bağlı Çukurköy Mahallesi'ni örnek göstererek, aynı projenin burada da uygulanacağını söyledi. İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri, heyelan nedeniyle trafiğe kapatılan yolun yerine 2 bin 300 metre uzunluğunda ve 7 metre genişliğinde yeni yol açtı. Mağdur olan aileler için de Belediye Aşevi'nden her gün sıcak yemek gönderiliyor.

Bornova'ya bağlı Eğridere Mahallesi'nde geçen cumartesi günü meydana gelen ve 27 evin can güvenliği nedeniyle boşaltılmasına yol açan toprak kaymasının ardından, mahalle sakinlerinin mağduriyetini gidermeye ve olayın sebeplerini incelemeye yönelik çalışmalar sürüyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri, mahallede heyelan nedeniyle trafiğe kapatılan yolun yerine alternatif olarak 2 bin 300 metre uzunluğunda ve 7 metre genişliğinde yeni yol açtı. Fen İşleri'nin yanı sıra İZSU ve AKS 110 ekipleri de bölgedeki çalışmalarını sürdürüyor. Mağdur olan vatandaşlar için ise aşevinden her gün sıcak yemek gönderiliyor.

'Gereken yapılacak'

Bölgeye giderek durumu inceleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Aziz Kocaoğlu, mağdur olan ev sahipleriyle görüştü. Belediye ve tüm ilgili kurumların üzerlerine düşeni yapacağından kimsenin kuşkusu olmaması gerektiğini vurgulayan Başkan Kocaoğlu, "Devletin de, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin de tüm imkanları seferber edilecek. Ne yapılması gerekiyorsa el birliğiyle yapılacak. Menemen Çukurköy'deki sorunu nasıl çözdüysek, burada da gereğini yaparız" diye konuştu.

'Çukurköy'ü görünce ikna olacaksınız'

İncelemelerin ardından değerlendirme yapan Başkan Kocaoğlu, alanla ilgili bilimsel araştırmaların devam ettiğini belirterek şunları söyledi:

"Görünen köy kılavuz istemez. Burada bir heyelan ve mağdur olan vatandaşlar var. Heyelan olan yere yeniden ev yapılamayacağına göre, bu vatandaşları yine Eğridere köyünde, Hazine'ye ait sağlıklı bir yere taşıyıp, başlarını sokacak bir ev kurmak gerekiyor. Bize  ve tüm devlet kurumlarına düşen görev budur. Hemşehrilerimizin yanındayız. Benzer bir felaket geçen sene Menemen Çukurköy'de oldu. Sel nedeniyle pek çok ev kullanılamaz hale geldi. Orada yaptığımız çalışmaları, aynı projenin burada da yapılacağını göstermek için isteyen tüm vatandaşlarımızı buradan otobüsle Çukurköy'e götüreceğiz. Orada nereden nereye gelindiğini gördükten sonra ikna olacaklardır."

Çukurköy'de neler yapıldı?

Geçen yılın haziran ayında meydana gelen sel felaketinin büyük tahribata yol açtığı Menemen'e bağlı Çukurköy, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından neredeyse yeni baştan inşa edildi. Taşkınlara neden olan dere kontrol altına alınırken, evleri kullanılamaz hale gelen afetzede aileler için yeni konutlar yapıldı. Köyde hasar gören çok sayıda ev de onarıldı. Aşırı yağışların ardından Çukurköy'ün üst kısmından geçen Kolangerisi Deresi'ne ait yan kolun taşması sonucu heyelan meydana gelmiş, çok sayıda ev ve araç hasar görmüştü. Dere yatağı üzerine kurulan köyün benzer sorunları gelecekte de yaşamaması için İZSU Genel Müdürlüğü, hızla dere ıslah projesi hazırlayarak ihaleye çıktı ve 2,1 kilometrelik derenin ıslah çalışmalarına başladı. Yağışla birlikte dağdan kaya, taş gibi malzemelerin sürüklenmesini önlemek amacıyla bentler ve çökeltim havuzları oluşturuldu. Derenin üstünün kapalı olduğu yaklaşık 550 metrelik bölüm ıslah edildi.

Bu çalışmalarla birlikte evleri hasar görenlerin mağduriyetini gidermek için de harekete geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi, oturmaya devam edilebilecek durumdaki evlerin onarım çalışmalarını tamamladı. Ağır hasarlı binaların yerine yeni konutlar yapıldı. Çelik prefabrik teknolojiyle dubleks olarak inşa edilen 8 konut sahiplerine teslim edildi.

YORUM EKLE

banner97

banner101

banner96

banner100