banner112

Eğlence klübü için ağaç kestiler

Çeşme'nin Altınkum Beşevler bölgesine iddia göre, yeni yapılacak eğlence klübü için asırlık ağaçlar kesildi. Çeşme Çevre Platformu Sözcüsü Dr. Ahmet Güler, 'Konunun takipçisiyiz' diye konuştu.

Eğlence klübü için ağaç kestiler

Haber / Gökçe ADAR

Çeşme’nin Altınkum Beşevler bölgesine yapılması planlanan eğlence klübü için iddiaya göre, bölgede asırlardır bulunan ağaçlar kesildi. Bölgede ağaç kesimini vatandaşların farketmesiyle alana giden zabıtalara, 'Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü'nden geldik, iznimiz var' denildiği ileri sürüldü. Konuyla ilgili açıklama yapan Çeşme Çevre Platformu Sözcüsü Dr. Ahmet Güler, bölgenin 1'inci derece SİT alanı içerisinde olduğunu ve hiç bir tesisin yapılmaması gerektiğini ifade etti. Denize sıfır arazinin, kumluk kısmının sona erdiği bölgenin iş makineleriyle dolu olduğunu ve alanın tahrip edildiğini ifade eden Güler, “Alan, 1'inci derece SİT alanı ve SİT bölgesi  olduğu için de hiç bir yapılaşmanın ve tesisin yapılmaması gerekiyor. Ancak yaklaşık bir haftadır bir ağaç katliamı söz konusu. Havanın soğuk olmasını kimsenin olmamasını fırsat bilip, ağaçları kesmeye başladılar” diye konuştu.

'MÜCADELE KARARI ALDIK'

Konuyla ilgili Çeşme Belediyesi Zabıtalarının tutanak tuttuğunu ifade eden Güler, platform olarak alana gidip bizzat bakacağını ve konunun takipçisi olacağız diye konuştu. Güler, “Çeşme Belediyesi ile görüştük. Zabıtalar bölgeye giderek tutanak tuttu. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'ndan izin aldıklarını söylemişler. Bakanlığın ağaç kesme izni verme yetkisi yok. Jandarmaya ve CİMER'e de şikayet ettik. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü'nün imar dairesine bir türlü ulaşamıyoruz. Hukuki ve toplumsal mücadele kararı aldık, Çeşme'nin betonlaşmasına, koy işgallerine karşı duracağız” dedi.

YORUM EKLE

banner101

banner100