Eğitimde başarı için anne babalara uyarı

Eğitimde başarı için anne babalara uyarı

Psikolog Meral Avcı çocukların eğitim hayatında başarılı olabilmeleri için öncelikle buna istekli olmaları gerektiğini söyledi. Çocuk istemedikten sonra, onun başarılı olmasının sağlanamayacağını belirten Avcı, "Çocukların, bir şeyi istemesi için aklına yatması gerek. Çocuğun mantığına uyması için okulun ona şu anda ve gelecekte ne gibi katkılarının olacağı anlatılmalıdır. Ebeveynler, eğitimin değerini çocuklarına hissettirerek aktarmalıdır. Anne ve babanın da okula, öğretmene ve eğitime değer veriyor olması gerekir ki bunu hissettirebilsinler" dedi.

2018/2019 eğitim öğretim yılında ders zilinin çalmasına sayılı günler kala İzmir Kent Hastanesi Klinik Psikoloğu Avcı, öğrenci başarısını etkileyecek faktörlerle ilgili anne babalara önemli uyarılarda bulundu. Avcı başarıya isteksiz çocukların nasıl motive edilebileceğini, eğitime değer veren ve başarmaya istekli çocukların da nelere dikkat etmesi gerektiğini anlattı.

egitimde-basariEğitimin, geleceğe açılan yeni bir sayfa olduğunu belirten Avcı şöyle konuştu: "Çocuğu okula giden her anne baba onlar için en iyisini diliyor, bir önceki yıla göre daha planlı, düzenli ve başarılı olmalarını istiyor. Biliyorlar ki nasıl başlarsa o şekilde devam edecektir. Yeni başlangıçlar, bu nedenle önemlidir. 'İyi başlasın, iyi bitsin'in umududur bu. Daha ilk haftadan itibaren çocuklarını nasıl yönlendirecekleri, öğretim yılını nasıl daha verimli hale getirebilecekleri üzerine kafa yorarlar. Öncelikle çocukların motivasyonu, isteği önemlidir. Çocuk istemedikten sonra, onun başarılı olmasını sağlayamazsınız. Çocukların, bir şeyi istemesi için akıllarına yatması gerekir. Bu durum, zorla olabilecek bir şey değildir. Mantığına uyması, aklına yatması için okulun ona şu anda ve gelecekte ne gibi katkılarının olacağı anlatılmalıdır. Çocuğun okula, öğretmene, eğitime ve eğitimle ilgili verilen tüm emeğe değer vermesi gerekir. Anne ve babalar, eğitimin değerini çocuklarına hissettirerek aktarmalıdır. Ancak büyük bir inançla aktarılan fikirler yeşerme olanağı bulur. Anne ve babanın okula, öğretmene ve eğitime değer veriyor olması gerekir ki bunu hissettirebilsinler. Ne söylediklerinin değil, ne yaptıklarının önemli olduğunu unutmamalı, davranışlarıyla bu değeri çocuğa göstermelidirler. Gerçek başarının temeli bu noktada yatmaktadır."

Öte yandan Avcı eğitime değer veren, istekli çocukların da başarılı olabilmesi için dikkat etmesi gereken noktalar olduğunu kaydetti. Çocukların dinlemenin dersi derste dinlemenin önemini kavraması gerektiğini belirten Avcı, "İyi bir dinleyici olmak, çaba isteyen bir eylem olup, işitsel dikkati yoğunlaştırabilme becerisini de artırması bakımından oldukça önemlidir" diye konuştu. DHA

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2018, 11:12
YORUM EKLE