Eğitim Sen'den Haydar Ergülen tepkisi

Eğitim-Sen İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Vardar, Şair-Yazar Haydar Ergülen'in söyleşisinin İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi tarafından yasaklanmasının kabul edilemez olduğunu söyledi

Eğitim Sen'den Haydar Ergülen tepkisi

Haber/ Gökçe ADAR

İzmir Atatürk Lisesi edebiyat öğretmenleri zümresinin ortak kararı ve okul yönetiminin de bilgisi ve izni dahilinde öğrencilere yönelik 28 Kasım 2019 tarihinde planlanan Şair-Yazar Haydar Ergülen söyleşisinin İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi’nin talimatı ile yasaklandığı iddia edilmişti. Etkinliğe katılmak üzere İstanbul’dan İzmir’e gelen Ergülen’e iptal haberinin ise uçaktan indikten sonra verildiği ileri sürülmüştü. Eğitim-Sen İzmir 1 No'lu Şube Yürütme Kurulu da konuyla ilgili açıklama yaparak Yahşi'nin açıklama yapması gerektiğini vurguladı. Eğitim Sen İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Necip Vardar, yapılanın kabul edilemez olduğunu ifade ederek, “Şair-Yazar Haydar Ergülen, MEB 12'nci sınıf Türk Dili ve Edebiyatı dersi müfredatının bir parçasıdır. Eserleri 12'nci sınıfların Türk Dili ve Edebiyatı derslerinde işlenmektedir. Şairin şiirleri ders kitabında yer almaktadır. Öğrencilerimizin kültür-sanata, edebiyata erişiminin engellenmesi çağdışı ve kabul edilemez bir tutumdur. Eğitim kurumunun, eğitimcinin görevi; öğrencileri şiire, edebiyata, düşünmeye, sorgulamaya sevk edip, geleceğe hazırlamak değil midir?” dedi.

Kim rahatsiz oldu?

Yahşi'nin cevap vermesi gereken sorular olduğunu ifade eden Vardar şöyle konuştu: “Eserleri ders kitabına girmiş, bir hafta öncesinden okula afişleri asılarak duyurusu yapılmış olan bir söyleşiden kimler neden rahatsız olmuştur? Ensar, TÜGVA, TÜRGEV ve benzeri vakıflara neredeyse protokollerle bütün kapıları açan MEB, eserleri ders kitaplarına girmiş şair ve yazar Haydar Ergülen söyleşisinde ne gibi bir sakınca görmüştür? MEB’in ders kitabında uygun gördüğü şairin söyleşisine, hukuk dışı gerekçelerle İl Milli Eğitim Müdürü tarafından yasak getirilebilir mi? İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün bu konuda acilen bir açıklama yapması gerekmektedir.”

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2019, 10:26
YORUM EKLE

banner101

banner100