banner112
banner111

Dokuz Eylül duyurmuştu: İzmir'in Gül'ü solmayacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclesi, ilk olarak Gazete 9 Eylül'ün gündeme getirdiği ve vatandaşlar tarafından büyük tepki gören İzmir'in en ünlü sokağı 'Gül Sokak'ın adının değiştirilmesi kararından vazgeçti.

Dokuz Eylül duyurmuştu: İzmir'in Gül'ü solmayacak

Haber/Didar DEMİRCİ
İzmir'in Konak ilçesine bağlı Alsancak Mahallesi'nde bulunan ve 'Gül Sokak' olarak bilinen Dr. Mustafa Enver Bey Caddesi ve 1382 No'lu Sokak'ın isimlerinin değiştirilmesi kararı almıştı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Mart ayı meclis toplantısı Hukuk-Kent Komisyonu'nda onaylanan kararda ise meşhur Gül Sokak'ın bir kısmı, 'Brezilya', bir kısmı ise 'Kolombiya' sokak olarak değiştirilecekti. Söz konusu karar İzmirlilerin yoğun itirazı üzerine yeniden düzenlendi ve ‘Gül Sokak’ olarak bilinen Dr. Mustafa Enver Bey Caddesi’nin isim değişikliğinden vazgeçildi. Yeni karara göre Kordon Subay Evi’nin önünden Kordon’a çıkan iki sokağın ismi değişti. Sokağın sağ tarafında kalan kısım Brezilya, sol tarafında kalan kısım Kolombiya adını aldı. 1382 Sokak ve Dr. Mustafa Enver Bey Caddesi’nin isimlerinin değiştirilmesinden ise vazgeçildi. 


 

Gül Sokağın ismi değiştirilmemişti’

Sokak isim değişikliğine ilişkin kararın görüşüldüğü İzmir Büyükşehir Belediyesi Hukuk Komisyonu Başkanı Ufuk Yörük, konuya ilişkin gazetemize konuştu. Yörük, “Yeni bir karar alınmış değil. Brezilya ve Kolombiya isimleri verilir iken mevcut adresler, Gül Sokak ismi değiştirilmemiş idi. Alınan tek bir karar var. O karar da Kordon Subay Evi’nin önünden Kordon’a çıkan iki sokaktan birinin ismi Brezilya, sol tarafında kalan kısım Kolombiya olmuştu. Bu iki küçük sokağa verilen isim (belki de birbirine çok yakın ve kesişen olduğu için) Gül Sokağın ismi değiştirildi gibi yanlış bir algı oluşturdu. Cumhuriyet bulvarını esas alır isek, Cumhuriyet bulvarından Reyhan pastanesine kadar olan bölüme dokunulmadı. Burası Gül Sokak olarak muhafaza edildi. Kordon Subay Evi’nin sağ ve sol sokakları Brezilya ve Kolombiya olmuş oldu” sözlerini kaydetti. 

YORUM EKLE

banner101

banner100