banner135

Doğruyol: Sağlık çalışanları istifa ediyor

Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, Covid-19 salgınıyla mücadele eden sağlık çalışanları arasında istifa edenlerin sayısının artığını iddia etti.

Doğruyol: Sağlık çalışanları istifa ediyor

Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, doktorlar başta olmak üzere, memur, hemşire, teknisyen gibi pek çok meslek gurubundan, sağlık çalışanlarının Sağlık Bakanlığı birimlerinden istifa ettiğini, yada emekliliğini hak edenlerin, emekliye ayrıldığını ifade etti.

Doğruyol, Covid-19 salgınıyla mücadelede kendilerinden ailelerinden yakınlarından taviz vererek en önde mücadele eden sağlık çalışanlarının yorgun, bitkin düştüğünü ve pek çok sağlık çalışanının amirleri tarafından baskıya maruz kalmasından dolayı tükenmişlik sendromu yaşadığını, yaşadıkları sıkıntılardan dolayı ya emekliliğe ayrıldıklarını, yada istifa ettiklerini, sadece İzmir’de son üç ayda 350 civarında sağlık çalışanı istifa etmiş olduğunu dile getirdi.

Pek çok kamu kurumunun esnek çalıştığı şu dönemde bile, sağlık çalışanlarının esnek çalışmaları bir yana, her geçen gün artan iş yüküyle adeta prese sıkıştırıldığını söyleyen Doğruyol 'Sağlık çalışanlarının mesai düzenlemelerinin bir an önce yapılması, günlük mesai saatlerinin 5 yada 6 saate düşürülmesi, gün aşırı mesai yada bir hafta dolu bir hafta boş şeklinde olabilir, filyasyona görevlendirilen arkadaşlarımız hafta sonları bile göreve gitmektedirler görevlendirme süreleri çok uzun sürelerin kısaltılması gerekir' dedi.

Pandemi döneminin yükünün sağlık çalışanlarının sırtında kaldığını, kamu ve özel sektörün tüm birimlerinin pandeminin yükünü biraz olsun sağlık çalışanlarının sırtından almak için çaba göstermeleri gerektiğini tekrarladı.

Doğruyol sözlerine 'Sağlık çalışanlarımızı istifaya ve emekliliğe sevk eden nedenlerin başında her geçen gün ağırlaşan çalışma koşullarının olduğunu düşünüyoruz . Pandemi döneminde, virüsle mücadelede vatandaşlarımızın umursamaz tavırlarının da etkili oldu, istatistikler gösteriyor ki, bir sağlık çalışanının normal vatandaştan yaklaşık 10 kat daha fazla hastalığa yakalandığını ve hayatını kaybetti. Her an hasta olma riski taşıyan sağlık çalışanları, kendi canlarından ve ailelerinden daha önemli olmadığını düşünmeleri ve pandemiyle mücadelede geleceği görememelerinin de sağlık çalışanlarını istifaya ve emekliliğe sürükledi' diyerek devam etti.

Doğruyol İstanbul’da 367, İzmir’de yaklaşık 60 civarında aile hekimliği pozisyonunun da boş olduğu söyleyerek,' Doktor eksikliğimizin ne aşamalara geldiği görülmektedir. Mesleğinde daha başarılı olan doktorlarımızın özel sektöre geçmesiyle de kamuda ki hekim açığımız artmaktadır. Kamuda sağlık hizmetleri sunumunun, sağlıklı bir şekilde devam etmesi için, bir an önce gerekli tedbirlerin alınmasında yarar vardır.' dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2020, 12:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nail akyıldız
Nail akyıldız - 2 yıl Önce

15.09.2020 tarihinde emekli olan bir sağlık çalışanı olarak sağlık sektöründe bir mobbing almış başını gidiyo. Çalışanı 4 gün rapor aldı diye 30 yıldan fazla çalışmış bi personelin metazori olarak nöbete konulduğunu ama başka arkadaşların nöbetten uzak masabaşında çalıştıklarına çok şahit olduk 20 yıllık bi arkadaşımızın gündüz mesaisin de nobetsiz çalışacağına dair tebligat aldığına da şahit olduk.Ek odemerde ve maaşlarda adaletsizlik had safhada. Doktorlar 2 maaş alırken hemsire ebe saglik memuru ve yardımcı sağlık çalışanlarına verilen se sadaka mahiyetindedir. Bu böyle devam ettiği sürece daha çok istifa da olur emekli de.

SIRADAKİ HABER

banner101

banner100