banner112

Doğruyol'dan hemşirelere karanfil: İtibarlarını geri istiyorlar

12 Mayıs Hemşireler Günü nedeniyle yazılı açıklama yapan SES İzmir Şube, “Ebeler, hemşireler mesleğine, onuruna ve haklarına sahip çıkıyor” denildi. Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Doğruyol ise “İtibarlarını geri istiyorlar” ifadesini kullandı

Doğruyol'dan hemşirelere karanfil: İtibarlarını geri istiyorlar

12 Mayıs Hemşireler Günü nedeniyle Sağlık ve Sosyal Hizmetler Emekçileri Sendikası (SES) İzmir Şube'den yapılan yazılı açıklamada, “Sağlık ekibinin en önemli parçası olan ebe, hemşireler, sadece bu tarihlerde hatırlanmak istemiyor, sorunlarının çözülmesini talep ediyor.  Hemşireler, yoruldular, tükendiler, hatta bu süreçte yaşamlarını yitirdiler” denildi. Hemşirelerin beklentilerinin sıralandığı açıklama şöyle devam etti: “Hemşirelik Kanunu mesleğin özüne yakışır, görev tanımına uygun şekilde düzenlensin, bağımsız hale getirilsin. Tüm güvencesiz çalışma biçimlerine son verilsin. Hemşire sayılarındaki açık giderilsin, OECD ortalamasına yükseltilsin. Kovid-19, illiyet bağı aranmaksızın meslek hastalığı kabul edilsin. Performans ve döner sermaye gibi gelir güvencesi olmayan ve emekliliğe yansımayan ücretlendirme yerine yoksulluk sınırı üzerinde ve emekliliğe yansıyacak temel ücret verilsin. Analık ve süt izni süreleri yeniden düzenlensin. Hemşireler için güvenli çalışma ortamları oluşturulsun, şiddete karşı tüm tedbirler alınsın.”

PERSONEL AÇIĞI VAR
Öte yandan Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol da, “Kamu kurumlarında görev yapan tüm memurlarımızın esnek mesai yaptığı, çalışma saatlerinin kısaltıldığı pandemi döneminde hekim, hemşire ve tüm sağlık çalışanlarımız 7/24 kesintisiz hizmet vermiştir. Ancak bu süreçte sağlık çalışanlarımız görmezden gelinmiştir. Pandemi sürecinde bir hemşire yerine göre 3-4 hemşirenin iş yükünü sırtlanmıştır. Halen normale döndüğümüz bu günlerde bile hastanelerimiz yaklaşık yüzde 70 hemşire doluluğuyla çalışmaktadırlar. Personel yetersizliğinden dolayı açılamayan servisler, hemşiresiz çalışan binlerce aile hekimimiz bulunmaktadır” dedi. Doğruyol, “Hemşirelerimizin ve sağlık çalışanlarımızın da devlet memuru olduğunu, her birinin bir ailesinin olduğunu, onlarında sevinçlerinin üzüntülerinin olabileceğini, ayakları yere basan sağlıkta şiddet yasasını, ekonomik kayıplarının telafisini, 3600 ek gösterge sorunun çözümünü ve itibarsızlaştırılan mesleklerinin itibarlarının iadesini unutmayın yeter” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE

banner101

banner100