banner112

Dizideki iş kazası uzmanları kızdırdı

Bir TV kanalında yayınlanan dizide çalışanın görev yerinde emniyet kemeri takmaması sonucu yaşamını yitirmesinin ardından dizide iş güvenliği uzmanlarına yönelik sözler tartışma yarattı.

Dizideki iş kazası uzmanları kızdırdı

İş Sağlığı ve Güvenliği Çalışanları Sendikası, bir televizyon kanalında gösterilen dizinin iş güvenliği uzmanlarını rencide ettiğini belirterek kanalı ve diziyi kınadı. Dizide, inşaatta iskeleye kemer bağlamadan çıkan bir işçinin düşüp yaralanmasının ardından firma yöneticisi tutuklanırken sorumluluğun kendisinde değil iş güvenliği uzmanında olduğunu açıklaması tepkilere neden oldu. Sendikadan yapılan açıklamada, “Dizide, iş güvenliği uzmanının görev ve sorumluluğu dışında bilinçsizce söylenen ifadeler, sayıları 110 bini iş güvenliği uzmanı olmak üzere 160 bini bulan iş sağlığı ve güvenliği emekçilerine atılmış mesnetsiz ithamdan öteye gitmemiştir” denildi.

'İşveren sorumludur'

İşverenlerin risk analizi ve değerlendirmesi yaparak çalışanlarını tüm risklerden korumakla yükümlü olduğunun hatırlatıldığı açıklamada, “Sağlıklı ve güvenli bir iş ortamının oluşturulması, sürdürülebilir kılınması, mümkün olan en yüksek güvenlikli çalışma ortamının sağlanması işverenler için diğer her konudan öncelikli olmalıdır. İşverenler alınan iş sağlığı ve güvenliği önlemlerine uyulup uyulmadığını denetlemek, işçileri karşı karşıya bulundukları mesleki riskler, alınması gerekli tedbirler, yasal hak ve sorumluluklar konusunda bilgilendirmek ve gerekli iş sağlığı ve güvenliği eğitimini vermek zorundadır” ifadelerini yer verildi.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2022, 12:31
YORUM EKLE

banner101

banner100