Dilek Gappi: Özgür ve özgün habercilik için her gün bir gazete alın

Uluslararası Basın Enstitüsü tarafından düzenlenen 'Medyanın Ekonomisi ve Finansal Sürdürülebilirliği’ sempozyumunda konuşan İGC Başkanı Dilek Gappi, “Yerel medyanın özgün ve özgür kalması için hem merkezi ve yerel yönetimler hem de STK'lar ile kent dinamikleri finansal desteklerini artırıp her gün en az bir yerel gazete almalı” dedi.   

Dilek Gappi: Özgür ve özgün habercilik için her gün bir gazete alın

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) tarafından düzenlenen ‘Medyanın Ekonomisi ve Finansal Sürdürülebilirliği’ sempozyumunda medyanın geleceği ve finansal yapısı ele alındı. 'Yerel Medyada Sürdürülebilir Gazetecilik' başlıklı panelde ise Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) Başkan Yardımcısı ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Yöneticisi Mustafa Kuleli, İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Dilek Gappi, İZ Medya Yayınlar Koordinatörü Murat Atilla ile Evrensel  Gazetesi Yazarı Özer Akdemir görüşlerini aktardı. 

ÖZGÜNLÜK İÇİN ÖZGÜRLÜK
Panelde konuşan İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Dilek Gappi, yerel medyada kaliteli ve özgün içeriğin oluşmasının yolunun basının özgür olmasından geçtiğini vurguladı. Gappi, “Medya kuruluşlarının kimler tarafından nasıl finanse edileceği konusu da editöryel özgürlüklerin kısıtlanmasına engel olmayacak şekilde ele alınmalı. Yerel medyada dijital gelir modeline baktığımızda ise 'tık' alma yani daha fazla okunma adına ajite edilen veya konu ile içeriğin bambaşka olduğu haberler yayımlanıyor. Belki ilk başta tıklanma sayısını artsa da ilerleyen süreçte okuyucunun güvenini kaybedersiniz” ifadelerini kullandı. Kamunun ve kent dinamiklerinin de üstüne düşen görevler olduğunu hatırlatan Gappi, “Başta merkezi yönetim olmak üzere yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri, iş dünyası yani kısacası yaşadığı kente borcu olan tüm dinamikler her gün en az bir yerel gazete alarak yerel medyayı güçlendirebilir” diye konuştu. 

YENİ KUŞAK TESPİT EDİYOR
Uluslararası Basın Enstitüsü Türkiye Ulusal Komitesi Başkan yardımcısı İpek Yezdani ise gazeteciliğin aslen kamu yararına yapılan bir iş olduğunu ve bu nedenle basının da özgür ve bağımsız olması gerektiğine dikkat çekti. Yezdani, “Fakat gazetecilerin objektif, dengeli, doğru, ve bağımsız habercilik yapabilmesi için öncelikle düzgün bir gelire ve finansal sürdürülebilirliğe ihtiyaçları var. Bu nedenle kamu, medyayı desteklerden elindeki finansal gücü de olumlu yönde kullanmalı” dedi. İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ebru Uzunoğlu da yeni kuşağın gazetecilik ve medyadaki dönüşümü daha iyi tespit ettiğini belirtti. Uzunoğlu şunları söyledi: “Dijital mecraların gerektirdiği yeni medya becerilerini, kendi tarzlarından ve gereksinimlerinden yola çıkarak yeni bir habercilik anlayışı oluşturmak için kullanmak istiyor. Güvenilir, bağımsız, nitelikli bir haberciliğin önemi her zamankinden daha fazlayken bu öğrenciler bizi ümitlendiriyor.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100