'Deprem Anı Ülke Tatbikatı' yapıldı

AFAD koordinasyonunda Düzce Depremi’nin 23'üncü yılı dolayısıyla 1 saat sonra Türkiye geneli ve KKTC'de "Deprem Anı Ülke Tatbikatı" yapıldı.

'Deprem Anı Ülke Tatbikatı' yapıldı

Ülke genelinde ilk kez uygulanan tatbikat kapsamında, saat 18.57'de tüm vatandaşların cep telefonlarına gönderilen "Hayati Uyarı Bildirimi" ile Türkçe ve İngilizce sesli uyarı yapıldı.

Televizyonlar ve radyo kanallarından mesaj yayınlandı, vatandaşlar tatbikat sırasında önceden belirlenen sağlam ve güvenilir alanda "çök kapan tutun" hareketini yaptı.

Haber Alma ve Yayma Sistemi'nden (HAY) verilen anonslar cami ve belediye hoparlörlerinden yayınlandı. Tatbikat esnasında vatandaşların panik olmaması için sirenler çalınmadı.

Tatbikat öncesinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Merkezi'nden yönetilen tatbikat için Düzce, İstanbul, İzmir, Elazığ, Kahramanmaraş, Erzurum ve KKTC'den canlı yayın bağlantısına katılarak, vali ve AFAD il yöneticilerinden bilgi aldı.

Düzce ile yapılan canlı bağlantıda, İl Müftüsü Rüstem Can 12 Kasım 1999'daki depremde hayatını kaybedenler için dua etti.

Tatbikat öncesinde AFAD Başkanı Yunus Sezer, tatbikata ilişkin bilgilendirmede bulundu.

Saat 18.57'de deprem uyarısının yapılmasıyla hem AFAD merkezindeki hem de bağlantı yapılan illerdeki katılımcılar, çök kapan tutun hareketini yaptı.

Bu arada tatbikat kapsamında AFAD Merkezi bahçesinde, afet yönetimine ilişkin bilgilendirmelerin yapıldığı stantlar ve araçlarda afet anında ve sonrasında yapılacaklara ilişkin bilgi paylaşıldı.

İZMİR’DEN TATBİKAT GÖRÜNTÜLERİ

İzmir'de Vali Yavuz Selim Köşger, AFAD Acil Yardım ve Altyapı Hasarları Dairesi Başkanı Mustafa Esin, Hasar Tespit ve Hak Sahipliği Dairesi Başkanı Davut Şahin, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Kartal Muhcı, tatbikatı Konak Polis Moral Eğitim Merkezi'nde takip etti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, tatbikatın açılış konuşmasının ardından, aralarında İzmir'in de olduğu 5 kente ve KKTC'ye canlı yayınla bağlandı.

Vali Köşger, bağlantıda yaptığı konuşmada, İzmir'de tüm hafta boyunca kamu kuruluşlarına, eğitim ve öğretim kurumlarına, askeri birliklere, organize sanayi bölgeleri ve sivil toplum kuruluşlarına gerekli bildirimlerde bulunulduğunu söyledi.

Afet Tatbikat Yılı boyunca 1 milyon 100 bin kişiye afetle ilgili farkındalık eğitimi verildiğini belirten Köşger, "Vatandaşlarımıza bugünkü tatbikatla ilgili görsel, yazılı ve sosyal medya aracılığıyla gerekli bilgiler ulaştırıldı. Tatbikatla ilgili İzmir'de vatandaşlarımızın farkındalığı sağlandı. Talimatlarınıza ve tatbikata İzmir hazırdır." dedi.

Saatler 18.57'yi gösterdiğinde ise sirenler çaldı. Tatbikat gereğince Vali Köşger ve beraberindekiler, oturdukları masanın kenarında "Çök-kapan-tutun" uygulaması yaptı.

Köşger, tatbikat sonunda yaptığı konuşmada, uygulamaya katılan tüm kurum ve kuruluş yöneticilerine teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2022, 20:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100