Deniz Poyraz davası 4 Ocak'a ertelendi

HDP İzmir il binasına 17 Haziran'da düzenlenen silahlı saldırıda Deniz Poyraz'ın katledilmesine ilişkin davanın ilk duruşması görülmeye başlandı. Mahkeme ara verdiği sırada Gencer'in Deniz Poyraz'ın kız kardeşi Ayşe Poyraz'a hakaret etmesi üzerine salonda bir kez daha arbede çıktı. Jandarma ve polisler apar topar Gencer'i salondan çıkardı.

Deniz Poyraz davası 4 Ocak'a ertelendi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir il binasına 17 Haziran tarihinde Onur Gencer tarafından silahlı saldırı düzenlenmiş, saldırıda parti üyesi Deniz Poyraz katledilmişti. Gencer'in yargılanacağı davanın ilk duruşması İzmir 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başladı. Davaya çok sayıda katılım nedeniyle duruşma İzmir Adliyesi 13. Ağır Ceza Mahkemesi salonuna alındı.

İddianamede Gencer hakkında, hakkında “tasarlayarak kasten öldürme”, “iş yeri dokunulmazlığını ihlal etme” ve “siyasi partiler veya meslek kuruluşlarının kullanımında olan bina, tesis veya eşyaya zarar verme” suçlarından ağırlaştırılmış ömür boyu ve 7 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor. Duruşma öncesinde adliye önünde bir açıklama da yapıldı.

BULDAN: 'BU KATİLİN ARKASINDAKİ GÜÇLER...'

HDP  Eş Genel Başkanı Pervin Buldan yaptığı açıklamada,"Bugün burada bir katil yargılanacak ama bu katilin arkasındaki güçler, bu katile emir verenler, tetiği çekmesi için yönlendirenler hala açığa çıkmadı, hala sorgulanmadı. O gün Deniz'i katlederken büyük bir kaos planladılar. Bu ülkenin barışına kurşun sıktılar. Deniz'e sıkılan kurşun elbette ki bu ülkede birlikte yaşam umuduna da sıkılan bir kurşundur. Deniz'e sıkılan kurşun, barış umutlarına ve demokrasiye sıkılan kurşundu. Bu kurşunu sıkmak için katili partimize gönderenler bir kaosun peşindeydiler" ifadelerini kullandı.

Açıklamaya HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, TİP Genel Başkanı Erkan Baş, TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, Deniz Poyraz'ın ailesi ile HDP'liler katıldı.

MAHKEME SALONUNDA  ARBEDE

Deniz Poyraz Davası sosyal medya hesabındaki bilgilere göre, Poyraz'ı katleden Gencer'in  duruşma salonundan çıkarılırken laf atması üzerine avukatlar duruma tepki gösterdi salonda arbede çıktı. Aileler ve avukatlar mahkeme heyetine katil neden bu kadar rahat diye tepki gösterdi.

AVUKAT ATAŞ: SANIĞI SUÇTAN KURTARMA ÇABASININ GÖSTERGESİ

Duruşmada konuşan Avukat İmdat Ataş, "Sanığa ısrarla sorulan akıl sağlı ile ilgili sorular sanığı suçtan kurtarma çabasının göstergesidir. Emniyet ve kolluk savcılığı yönlendirmektedir. Delillerin toplanması talebi savcılığın işlem yapılmamasına karar vermesi üzerine yerine getirilmemiştir. Olay aydınlatılmamış savcılık tarafından karartılmıştır. Savcılık ve kolluk bu suçun ortağıdır.Failin tehditler savurduğu Instagram sosyal medya hesabı gözaltındayken bir şekilde kapatılmıştır. 72 bin 667 fotoğraftan sadece 23’ü incelenmiştir. Faile ait 584 adet mesajlaşma, 2 bin 160 adet arama günlüğü, 3 bin 63 adet aranan öğe, 928 adet cihaz konumu, 231 adet e-posta yazışmaları, 315 adet sohbet verisi bin 108 adet video, 439 adet ses kaydı, 546 adet parola, 12 bin 183 adet web geçmişi soruşturmaya konu bir tespit içermediği gerekçesi ile hiçbir şekilde değerlendirme konusu yapılmamıştır.

DURUŞMADA İKİNCİ KEZ ARBEDE 

Mahkeme ara verdiği sırada Gencer'in Deniz Poyraz'ın kız kardeşi Ayşe Poyraz'a hakaret etmesi üzerine salonda bir kez daha arbede çıktı. Jandarma ve polisler apar topar Gencer'i salondan çıkardı. Mahkeme savcı mütalaası almadan davayı 4 Ocak'a erteledi. Karara tepki gösterildi.

Davanın ikinci duruşması Şakran'da

Davanın ikinci duruşması 24 Ocak'ta İzmir Şakran Ceza İnfaz Kurumu kampüsündeki duruşma salonunda görülecek.

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2021, 17:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100