Cumhuriyet davasında 6'ncı duruşma

Murat Sabuncu ve Akın Atalay 495 gündür, Ahmet Şık ise 434 gündür cezaevinde bulunuyor.

Cumhuriyet davasında 6'ncı duruşma
Cumhuriyet Gazetesi yönetici ve yazarlarının aralarında bulunduğu 4’ü tutuklu 20 kişinin yargılanmasına devam ediliyor. Duruşma öncesinde basın açıklaması gerginliği yaşandı.
Cumhuriyet Gazetesi davasının 6'ncı duruşması bugün Silivri’de gerçekleştiriliyor.

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesi karşısındaki binada görülen duruşmaya, tutuklu sanıklar Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, muhabir Ahmet Şık ve Ahmet Kemal Aydoğdu ile bazı tutuksuz sanıklar ve avukatları katıldı. Duruşmada, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ile bazı ülkelerin konsolosluk temsilcileri de yer aldı.


DURUŞMA ÖNCESİNDE GERGİNLİK


Öte yandan, duruşma öncesinde cezaevi önünde basın açıklaması gerginliği yaşandı. CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Utku Çakırözer ile DİSK Genel Başkanı Kani Beko'nun da aralarında bulunduğu grup duruşma salonunun karşısında bulunan alanda bir araya geldi. Burada barikat oluşturan jandarma ekipleri, gruba “OHAL süresince Valilik kararıyla basın açıklaması yasaktır" şeklinde bildirimde bulundu.

Sezgin Tanrıkulu ile jandarma komutanı arasında tartışma çıktı. Jandarma komutanı söz konusu yazıyı göstererek okudu. Kısa süren sözlü tartışmanın ardından CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Utku Çakırözer jandarma ekipleri önünde kısa süreli açıklama yaptı.


TANRIKULU: YARGILAMA DEĞİL, ZULÜM


Tanrıkulu, “Basın özgürlüğü için buradayız. Adalet için buradayız. Bu uygulamanın adı faşizmdir. Bu uygulamalara her koşulda karşı çıkacağız. Bu uygulama hukuk dışıdır. Arkadaşlarımız 500 güne yakın mahpustur. Yol boyunca zulüm var barikat var. Buraya kimse gelemiyor. Burada yargılama değil, zulüm yapılıyor. Ben avukatlık yaşamım boyunca cezaevi kampüsünün yanında duruşma olmayacağını ifade etmiştim. Cezaevinin yanında adliye olmaz, duruşma salonu olmaz ve buradan adalet çıkmaz. Yine de biz arkadaşlarımızın özgürlüğü için buradayız" dedi.
Çakırözer ise gazetecilerin ve milletvekillerinin serbest bırakılmasının demokrasinin önünü açacağını, kendilerine yapılan uygulamanın doğru bir davranış olmadığını ifade etti. Ardından Kani Beko, mikrofonlara konuşmaya başladığı sırada jandarma tekrar açıklamanın yasak olduğunu belirtti. Beko jandarma tarafından alandan uzaklaştırdı.

Bunun üzerine gruptakiler, duruşmayı izlemek için salona girdi.

 
Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2018, 16:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner92