Cezaevinde tele takılan gazeteye soruşturma

Diyarbakır 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde ellerindeki gazeteyi rulo yaparak yan koğuşa atma girişiminde bulundukları gerekçesiyle 16 tutukluya, “gruplaşma” iddiasıyla bir ay süreyle etkinliklere katılmama cezası verildi.

Cezaevinde tele takılan gazeteye soruşturma
Diyarbakır 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde ellerindeki gazeteyi rulo yaparak yan koğuşa atma girişiminde bulundukları gerekçesiyle 16 tutukluya, “gruplaşma” iddiasıyla bir ay süreyle etkinliklere katılmama cezası verildi. Kürtçe ifade verme talebi de “anlaşılmayan bir dil” olarak tutanağa geçirildi.

Diyarbakır 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde 30 Temmuz 2018 tarihinde A-5 koğuşunda bulunan tutuklular, ellerinde bulunan gazeteyi rulo yaparak yan koğuştaki (A-4 koğuşu) arkadaşlarına okumaları için attı, ancak gazete koğuşlar arasında bulunan tellere takıldı.

Edinilen bilgilere göre, A-4 koğuşunda bulunan tutuklulardan bir kısmı gazeteyi düşürmek için havalandırma bahçesinden tellere pet şişe atarken, bir kısmı da koğuşun üst katındaki pencereden ince iple almaya çalıştı. Tutukluların, tüm çabaları başarısız olurken, bu arada cezaevi çatısındaki “Uyarı Sensörlerine” bir cismin takılması ve tutukluların bunu almaya çalışılmasının fark edilmesi üzerine infaz koruma memurları, A-4 ve A-5 koğuşlarına baskın düzenleyerek arama yaptı.

Baskında koğuş detaylı bir şekilde arandı, ancak herhangi bir cisme rastlanmazken, tellerde rulo haline getirilmiş gazete indirildi ve el konuldu. 30 Temmuz’da tutulan tutanağa istinaden Cezaevi Disiplin Kurulu Başkanlığı, A-4 koğuşunda bulunan 16 tutuklu hakkında disiplin soruşturması başlattı.

İfadeleri alınmadı


Disiplin Kurulu, 1 Ağustos’ta yazılı savunma için tutuklulara yazı gönderdi, fakat 16 tutuklu, sözlü savunma yapmak için kurula dilekçeyle başvuru yaptı. Bunun üzerine kurul tarafından tutuklulardan ikisi sözlü savunma vermeleri için koğuştan alınarak Disiplin Kurulu Başkanlığı’na götürüldü. Savunmalarını Kürtçe yapacaklarını söyleyen iki tutuklunun, askeri nizamda durarak ifade vermeleri istendi. Bu durumu kabul etmeyen iki tutuklunun ifadesi alınmadan koğuşlarına geri götürüldü.

Disiplin Kurulu Başkanlığı, ifadesi alınmayan 16 tutuklu hakkında, “Bazı etkinliklere katılmaktan 1 ay süresince alıkoyma” cezası verdi. İki tutuklunun Kürtçe ifade verme talebi “ifadelerini anlaşılmayan bir dille verecekleri” şeklinde karar tutanağına geçirildi. BİRGÜN
Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2018, 13:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER