banner135

Cezaevi arazisi için bakanlığa iki dava daha

Avukat Senih Özay, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na yıkılan Buca Cezaevi arazisiyle ilgili iki ayrı dava açtıklarını duyurdu. Özay, “Buca Cezaevi yeşil alan olmak, kamusal kullanıma ayrılmak zorundadır” dedi.

Cezaevi arazisi için bakanlığa iki dava daha

Haber/ Didar DEMİRCİ Yıkılan Buca Cezaevinin bulunduğu alanın ne olacağı konusunda kent gündeminde günlerdir tartışmalar olduğunu hatırlatan Avukat Senih Özay, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na rezerv alan kararının iptali ve imar planı değişikliği kararı için iki ayrı dava açtıklarını duyurdu. Özay, basına yaptığı açıklamada, “Buca ilçesinin ihtiyacı; yeşil alandır, parktır, sosyal ve kültürel kullanımlardır, deprem toplanma alanlarıdır, meydanlardır. Buca ilçesinin hem de göbeğinde yer alan böyle bir alanda yine yapılaşma, ticaret ve konut alanlarına, otopark ve trafik sorununa artık takati kalmamıştır. Takati kalmayan Buca ilçesini halen 70 bin metrekareyi bulan yapılaşmaya zorlamak; Buca’yı, Bucalıları, İzmir’i ve İzmirlileri mutsuz etmek; zaten son derece çarpık biçimde kentleşen İzmir ve Buca’da yaşayan yurttaşları, geleceklerini ve gelecek nesilleri; yeşilsiz, parksız, meydansız, nefessiz bir yaşama mahkum etmek demektir” sözlerini kaydetti.

YETKİ BÜYÜKŞEHİR’E AİTTİR

İmar planı değişikliği yapma yetkisinin İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ve Buca Belediyesi’ne ait olduğunun altını çizen Av. Özay, “Durum böyle iken İller Bankası Genel Müdürlüğü ile Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın; Buca’nın özelliklerini, gereksinimlerini bilmeden, bu konuda hiçbir çalışma yapmadan, esasen bir yetkisi de yok iken bir oldu-bitti ile adeta hariçten gazel okuyarak bir imar rantı yaratmaya çalışmaları İzmirliler için kabul edilemez bir durumdur. Görüldüğü gibi; Buca cezaevinin bulunduğu alanı imara açan, yoğunluğunu arttıran Bakanlık, bu imar planını yapmak konusunda yetkisiz olduğu gibi, yapılmak istenen imar değişikliği de İmar Kanunu ve tüm ilgili imar mevzuatına aykırıdır” açıklamasını yaptı. Konuya ilişkin Av. Murat Fatih Ülkü ve Av. Hilal Elbüken ile birlikte Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına iki ayrı dava açtıklarını belirten Özay, tüm İzmirlileri ve Bucalıları davaya destek vermeye davet etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100