Bu yasa meclisin ayıbı

Av. Senem Demirel Acar: “Yasaklı ırk maddesi, 5199 sayılı yasasının amacına ve Avrupa Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne terstir. Bu yasak hem yasanın hem de yasayı yapan meclisin ayıbıdır”

Bu yasa meclisin ayıbı

Röportaj/ Özge GÜNERKEN

İzmir’de Leshmiana hastası dogo argentino cinsi köpeğin yasaklı olduğu için barınağa kapatılması ve gerekli tedaviyi alamadığı için hayatını kaybetmesinin ardından, geçen hafta açtığımız “Yasaklı ırklar” dosyasına bu hafta kaldığımızdan yerden devam ediyoruz. İzmir Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Üyesi ve HAYTAP Temsilcisi Avukat Senem Demirel Acar ile suçsuz canların mağdur edildiği bu kötü tablonun nasıl değiştirileceğini konuştuk.

Sorun köpeklerde değil yetiştirende diyoruz ancak yine de ırklara yasak getirilmiş durumda. Bir hukukçu olarak bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’nin taraf olduğu Avrupa Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi vardır. O beyannamenin 1. maddesinde “Bütün hayvanlar yaşam önünde eşit doğarlar ve aynı var olma hakkında sahiptir” der. 5199 sayılı yasamızın 4. maddesinde de “Bütün hayvanlar eşit doğar ve kanun çerçevesinde yaşama hakkına sahiptir” ibaresi vardır. Bu maddeler zaten sonradan getirilen “yasaklı ırk” maddesi ile çelişiyor. Kanunun amacını anlatırken “bütün hayvanlar eşittir ve yaşama hakları vardır” diyoruz ama sonradan bazı ırkları hariç tutuyoruz.

Bazı köpek cinslerini yasaklı ilan ederek her şeyden önce biz kendi kanunumuzun ve taraf olduğumuz hayvan hakları evrensel beyannamesinin temel amacına aykırı bir düzenleme yapmış oluyoruz.

Peki, tehlikeli ırk tanımı yasanın temel anlayışına bu kadar tersken neden bu durum düzeltilmedi?

Ben tehlikeli ırk ibaresini, hem yasanın hem de yasayı yapan meclisin ayıbı olarak görüyorum. Biz bu yasa düzenlemesi ile sadece belli bir ırktan oldukları için canların özgürlüklerini yaşam boyu ellerinden alıyoruz. Bu hayvanları el koyuldukları takdirde ölene kadar belediye barınaklarına hapsediyoruz. Örneğin Amerika’da pitbull’lar bebek bakıcısı olarak eğitiliyor ve besleniyor evlerde. Ama maalesef bu hayvanları kötü kullanan, kötü yetiştiren art niyetli insanlar yüzünden bizde ırk olarak yasaklandılar. Bu ayıbın bir an önce düzeltilmesi ve tehlikeli ırk ibaresinin kaldırılması gerekiyor.

Nasıl bir yasa yapılmalı ki, hem saldırganlık vakalarını bitirmeli hem de hayvanlar ırkından dolayı acı çekmemeli?

Yeni yasada ırk yasaklaması değil sahibe yasak getirilmesi gerekiyor. “Tehlikeli sahip” ibaresi getirilebilir örneğin. Ve bu hayvanları art niyetle kullanan, dövüştüren, saldırgan yetiştiren kişilere bir daha hayvan sahiplenemeyecekleri cezalar getirilmelidir. Caydırıcı cezalar verilmelidir. Para değil hapis cezası olmalıdır. Siz bir hayvanı silah gibi yetiştirip kullanıyorsanız, bunun cezası da o oranda olmalıdır.

5199 sayılı yasanın düzeltilmesini uzun süredir bekliyoruz. Yeni yasa tasarısı düzenlendi ancak Meclis’e hala getirilemedi. O taslakta yasaklı köpeklerle ilgili nasıl bir düzenleme var?

Evet 10 yıldır, yeni yasa için bekliyoruz. Yeni tasa taslağında tehlikeli ırk yasaklamasının kaldırılması için büyük mücadele veriyoruz. Duyumlarımız da bu taslakta kaldırılacağı yönünde. Hayvanları yasaklamak yerine, kötü niyetli sahiplerini engellemek üzerine bir çalışma var, bizim de istediğimiz ve desteklediğimiz gibi.

Yasanın çıkması sadece yasaklı köpekler için değil tüm hayvanların yaşam haklarının korunması açısından çok önemli. Bu yasanın çıkması için kamuoyu yaratılmalı. Biz toplum olarak üzücü olaylar olduğunda buna hemen tepki veriyoruz ama sonrasında çabuk unutuyoruz. Hayvana şiddet olaylarını sürekli gündemde tutmamız ve hep birlikte bu yasanın çıkması için baskı yapmamız gerekiyor. Daha çok baskı, daha çok gündem yaratarak bu süreci hızlandırabiliriz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
İbrahim
İbrahim - 3 ay Önce

En çok insana ve hayvana saldıran ülkemizde Türk çoban köpeğidir. Dünya genelinde ise alman kurdudur. Köpeği tipi ve gücü yüzünden ayrıca sahibinin bilinçsiz olması yüzünden yargılamak hem suç hem günahtır. Hayatı boyunca böyle Bi ırka sahip olmamış sadece haberlerde dehşet vahşet manşetlerini okuyanlar ön yargılı Bi şekilde yasaklansın hayvanlar ölsün sahipleri perişan olsun istiyorlar. Hiç bir canlı canavar olarak dünyaya gelmez. Bakım ve beslenme şartları ağır olmak şartıyla hertürlü köpek beslenebilmeli. Kimse adı üstünde hayvan olan Bi canlıya 1 metre kare buz gibi fayans üzerinde barınakta ölüme terkedemez ailesinden ayıramaz. Yapanında zaten vicdanı yoktur.

Mehmet
Mehmet - 9 ay Önce

Siz gidin onu sahibinin bile kontrol edemediği köpeklerin saldırısına uğrayan insanlara sorun.Her köşe başı köpekler çete olmuşlar.Kedileri ise saymıyorum bile İnanılmaz KONTROLSÜZ hayvan nüfusu cadde ve sokaklarda.Siz gidin bakalım abd de avrupa da başıboş hayvan görüyormusunuz.İki dk. gelip hem hastane vs.götürüp bakıyorlar oradan da barınıaklara .Sokaklara değil.Bizde ise çöplerden beslenen aramadığın kadar canlı.Nerede sağlık riski nerede can güvenliği.Yakalarsan kısırlaştır kuduz aşısı yap sal sokağa .Sanırsın kuduz tek tehlike.Buna ne denir gelişen şehircilik anlayışımı yoksa sözde iş yapmış gözükmek mi.

banner97

banner96