Beyaz baretli kadınlar

İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, Beyaz Baretli Kadınlar projesiyle genç inşaat mühendislerine eğitimler verecek. Proje kapsamında, 20 öğrenciye de burs sağlanacak

Beyaz baretli kadınlar

Haber/ Gökçe ADAR

İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi üyelerinden İpek Bulgurcu, Hazal Canpolat, Nurgül Atabay, Ceren Narin Güzel, Eylem Ulutaş Ayatar, Demet Koçak, Şefika Seyhan Has, Selma Nalbantoğlu, genç inşaat mühendislerini sevindirecek bir projeye imza attı. 'Beyaz Baretli Kadınlar' projesi kapsamında, İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, İnşaat Mühendisliği bölümünde lisans öğrenimine devam eden kadın öğrencilere; öğrenim bursu, mentorlük, teknik ve sosyal mühendislik eğitimi verecek. Projenin koordinatörlüğünü yapan İnşaat Mühendisi İpek Bulgurcu, genç meslektaşlarına verilecek olan eğitimin mesleklerin farkındalığı için önemli olduğuna vurgu yaptı. Bulgurcu, projenin amaçlarının birinin sektörde yaşanan cinsiyet eşitsizliğinin önüne geçebilmek olduğunu ifade etti. Beyaz Baretli Kadınlar projesini ayrıntılandıran Bulgurcu, şöyle konuştu:

“Devlet üniversitelerinde 2'inci, 3'üncü ve 4'üncü sınıfta okuyan üniversite öğrencilerinin bizim yaşadığımız sıkıntıları yaşamamaları için geliştirdiğimiz bir proje. Amacımız; toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin yoğun olduğu bu meslekte, genç inşaat mühendislerinin bu konuda bilinçlenip kendilerini koruyabilecek hale gelmelerini sağlamak. Proje içerisinde 4 tane ana modülümüz var. Bu modüllerimizden biri; mesleğimizde yaşanan cinsiyet eşitsizliğini genç meslektaşlarımıza anlatmak. Atölye çalışmaları yapacağız. Bu atölyelerde; mobing, taciz gibi durumlarda meslektaşlarımızın nasıl kendini koruyabileceğini, yaşanan gerçek örneklerle anlatacağız. Projede önemsediğimiz bir diğer konu ise; mentör ve menti ilişkisi. Mentör dediğimiz meslekte deneyimli kadın inşaat mühendisleriyle, menti dediğimiz öğrencilerimizi eşleştireceğiz. Deneyimli arkadaşlarımız,genç meslektaşlarımıza yol gösterecek. Her beş çiftide bir koordinatör takip edecek. Mentörleriyle sıkıntı yaşayan öğrencilere, koordinatörler yardımcı olacak.

Eğitim bursu verilecek

Proje kapsamında, 20 öğrenciye eğitim bursunun verileceğini ifade eden Hazal Canpolat ise,

“Projede, 20 inşaat mühendisi öğrencisine de proje sürecince burs verilecek. Bu konu da, Üniversiteli Kadınlar Derneği İzmir Şubesi bizim destekçimiz oldu. Balçova Belediyesi ve Karşıyaka Belediyesi de projemize destek verecek. Bursu verebilmemiz için, öğrencilerimizin çok istekli olması ve bu meslekte ilerlemek istemesi bizim için en büyük kriter. Öte yandan, 'Beyaz Baretli Kadınlar' projesinde teknik olmayan konular hakkında da bilgilendirme yapacağız. İletişim, ilişki yönetimi, ekip olma, liderlik, cv hazırlama, iş görüşmelerine hazırlanma gibi konularda da eğitimler verilecek” dedi.

Mühendis kadınlar güçlü olmalı

İnşaat Mühendisi Nurgül Atabay ise, inşaat mühendisi kadınların seslerinin daha güçlü çıkması gerektiğini ifade ederek, “Şantiyede işçiler, kadın inşaatı mühendislerinin sözünü dinlemiyor. Kadını ciddiye almıyor. Mühendis kadınların sesi çok güçlü çıkması gerekiyor” şeklinde konuştu.

İnşaat Mühendisi Ceren Narin Güzelse, “Erkek mühendislere göre, kadınlar mesleğe geride başlıyor. Ailemiz, arkadaşlarımız, öğretmenlerimiz inşaat mühendisliğinde ne işimiz olduğunu sorguluyorlar. Okul bitiyor. İşveren, erkek mühendisleri tercih ediyor. Kadın inşaat mühendisleri; hiçbir zaman erkek meslektaşıyla aynı parayı alamıyor. Yükselemiyor. Bu proje kadın arkadaşlarımızın bilinçlenmesi için çok güzel bir proje. Mühendis kadınlar güçlü olmalı” diye konuştu.

Beyaz Baretli Kadınlar Projesi'nden yararlanmak isteyen öğrenciler, beyazbaretlikadınlar.org adresinden projeye başvurabilecek. Başvurular, 5 Ekim'e kadar devam edecek. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
fatma sırmatel
fatma sırmatel - 13 ay Önce

güçlü ve üretken kadınların sesleri daha gür çıkmalı. bu yolda size başarılar dilerim

banner92