banner112

BAYBEL İşçileri: TİS maddeleri uygulansın

Bayraklı Belediyesi’nin BAYBEL şirketinde çalışan işçiler imzalanmış TİS maddelerindeki haklarının verilmesi için eylem yaptı. İşçilerin üyesi olduğu Genel İş İzmir 6 Nolu Şube Yönetimi konuya ilişkin sert açıklamalarda bulundu.

BAYBEL İşçileri: TİS maddeleri uygulansın

Haber/ Didar DEMİRCİ

Genel İş İzmir 6 Nolu Şube, Bayraklı Belediyesi’ne bağlı BAYBEL A.Ş önünde üyeleriyle bir araya gelerek, imzaladıkları Toplu İş Sözleşmesi (TİS) maddelerinin uygulanması için eylem yaptı. Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal’a çağrıda bulunan Genel İş İzmir 6 Nolu Şube Başkanı Değer Yıldız, TİS maddelerinin uygulanmaması halinde iş yavaşlatma ve ardından iş bırakma eylemi yapacaklarını duyurdu. Yıldız, ayrıca Bayraklı Belediyesi yöneticileriyle yaptıkları görüşmelerde tehdit ve hakaret işittiklerini iddia etti.

DİYALOG YOLLARI TÜKENDİ

Basın açıklamasını okuyan Genel İş İzmir 6 Nolu Şube Sekreteri Muhsin Akıcı, Bayraklı Belediyesi’nde çalışan emekçilerin yaklaşık 2 aydır yaşadığı sıkıntıları aktardı. Akıcı, “İşyeri değişikliklerinde yaşanan hukuksuz uygulamalar, çeşitli vasıflarda çalışan üyelerimizin vasıflarının hala verilmemiş olması, toplu sözleşme ile kazanılan pirim haklarımızın geriye dönük kısmının hala ödenmemiş olması, izin kullanırken ya da izin ücretimizi talep ederken yaşanan sıkıntılar, terfi bekleyen işçilerimizin terfileri ile ilgili çalışmaların savsatılması, kadın üyelerimizin çalıştıkları iş kodları dışında işlerde çalıştırılmaya zorlanması, işçilerin iş sağlığı ve iş güvenliği kapsamında aldığı iş kıyafetlerinin eksik verilmesi gibi bir çok konuda sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu konuların çözülmesi için bütün diyalog yolları tüketilmiştir. Sorunlarımıza çözüm bulunamamıştır” diye konuştu.

‘EKMEĞİMİZLE TEHDİT EDİLİYORUZ’

Basın açıklaması sonrasında söz alan Genel İŞ İzmir 6 Nolu Şube Başkanı Yıldız, “Bu sorun bürokrasi sorunu. Özellikle şu anda başkan vekilliği konumunda olan şahıs, hiç çekinmeden korkmadan DİSK Genel İş gibi bir sendikanın iş yeri temsilcisine ‘sizi de sendikanızı da bitireceğim’ diyorsa bunun hesabını verecektir. Aynı şekilde yıllardır nerede çalıştığı belli olmayan birini getirip sosyal hizmetlerde şef yapmışlar. Çıkıp onların dediği işleri yapmayan, sözleşmesine sadık kalan işçilere ‘hepinizin değeri 100 milyar kadar değil’ diyerek insanları tehdit ediyorlar. Bizler Bayraklı Belediyesi işçileri olarak belediyenin gerçek sahipleriyiz. Bu belediyeyi hepimiz birlikte kurduk. Sokaklarını biz temizledik, parklarını biz yaptık, evrak işlerini biz yaptık. Sokaktaki köpek leşlerini biz topladık. Yıllardır burada köle gibi çalışıyoruz ve ilk defa insan gibi bir sözleşme imzalayıp rahata erdiğimizi düşünürken bu sefer de bizi işimizle, ekmeğimizle geleceğimizle tehdit ediyorlar” diye konuştu.

İŞÇİYİ DİNLEYEN YÖNETİCİLER GELSİN

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal’a çağrıda bulunan Yıldız, “Eğer birlikte hazırladığımız toplu sözleşmenin kurallarını yerine getirecekseniz lütfen bu saatten sonra buna bir çare bulun. Bizi, DİSK Genel İş Sendikası ile muhatap olacak, iş çözmeyi bilen, işçiyi seven, işçiye saygılı olanlarla muhatap edin. Biz de bu insanlarla uğraşmayalım” dedi. Yıldız, yaşanılan sorunların çözülmediği sürece kimsenin hizmet beklememesi gerektiğine vurgu yaparak, “Değerli Bayraklı halkı, bizler bu belediyenin emekçileri olarak yıllardır size hizmet ediyor. Bizler bugün kendi hakkımızı aramak için sokaktayız. Yarın, size vereceğimiz hizmette aksaklık yaşanırsa, parklarınızı temizleyemezsek, çöplerinizi alamazsak bunun sorumlusu Bayraklı emekçisi değildir, Bayraklı Belediyesi ve onu yönetenlerdir” sözlerini kaydetti. Yıldız, “Bu sorunlar çözülmezse alacağımız eylem ve etkinlik kararları belli. İş yavaşlatma ve iş bırakma eylemleri yapacağız” dedi.

YORUM EKLE

banner97

banner96