banner109

Basının gurur gecesi

Basının gurur gecesi
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl 18.’sini düzenlediği Barış Selçuk Gazetecilik Ödülleri sahiplerini buldu. Törende, gazeteciliğin özgürce yapılması gerektiğinin altı bir kez daha çizildi.

1994 yılında göreve giderken geçirdiği trafik kazası sonucu yaşama veda eden gazeteci Barış Selçuk’un anısını yaşatmak ve genç gazetecileri teşvik etmek amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl 18.’sini düzenlediği Barış Selçuk Gazetecilik Ödülleri, Kültürpark’ta sahiplerini buldu. Ödül törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, Barış Selçuk’un annesi Ece Selçuk, ağabeyi Savaş Selçuk ailesi, jüri üyeleri ve çok sayıda gazeteci katıldı. Ödül kazanan gazetecileri kutlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Barış Selçuk Gazetecilik Ödülleri’ni 18 yıldır düzenlediklerini belirterek, “Amacımız Barış Selçuk ve Hande Mumcu’nun adını yaşatmak ve bu mesleği sürdüren gazetecileri teşvik etmek. Umuyorum bu yarışmamız uzun yıllar devam eder” dedi.

PRESTİJLİ BİR ÖDÜL

Başbakanlık Koruma Dairesi’nde komiser iken Barış Selçuk ve Hande Mumcu ile arkadaş olduğunu belirten İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın ise, “Onlar o zaman Başbakanlık muhabiri olarak çalışıyordu. İsimlerinin yaşatılması beni çok mutlu etti. Gazetecilik zor bir meslek. Demokrasinin en önemli unsurlarından biri, halkın doğru haber almasıdır. Gazetecilik mesleğine önem verilmesi, İzmir’de bu tür ödül törenlerinin yapılması beni mutlu etti” diye konuştu. İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen ise Barış Selçuk’un çok iyi bir gazeteci olduğunu belirterek, “Barış Selçuk Gazetecilik Ödülleri, gazeteci arkadaşlarım için prestij ödülüdür. Barış Selçuk adı prestijdir. Bu anlamda kentimi bu ahde vefasından dolayı çok seviyorum. Çok güzel, çok kıymetli eserler yarıştı. Eserleri seçerken jüri olarak zorlandık. Ödülü alan ve yarışmaya katılan meslektaşlarımızı kutluyorum. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne de böyle bir yarışma düzenlediği için teşekkür ediyorum” dedi.
baris--toplu
DÖRT DALDA VERİLDİ

Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Tevfik Kızgınkaya, Barış Selçuk ve Hande Mumcu’ya ahde vefa ile sahip çıkılmasından dolayı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na teşekkürlerini sunarak, “Bir gazeteci arkadaşımızın tahliye olmasından sonra sevinenler ve üzülenlerin yaşadığı bir ülkedeyiz. Bu acı. Gazetecinin karakteri, özgürlük ve bağımsızlıktır; aynı Mustafa Kemal gibi. Biz özgür ve bağımsız olacağız ki, halkın gerçek ve doğru haber alma hakkını gerçekleştirelim. Halkın doğru haber alma mücadelesi içinde ödül alan tüm arkadaşlarımızı kutluyorum” diye konuştu. Barış Selçuk’un ağabeyi Dr. Savaş Selçuk da, özgürlüğü kısıtlanmış gazetecileri andığı konuşmasında, “Barış Selçuk çok iyi bir gazeteci, basın emekçisi, çok iyi bir kardeşti. Bu yıl 18.’sini düzenlediğimiz törenle kendisini andık. Emeği geçen tüm meslektaşlarına ve Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum” dedi. Konuşmaların ardından dört ayrı dalda birincilik ve Hande Mumcu Özendirme Ödülü alanlara ödülleri dağıtıldı.

Oğuz'dan İGC'ye teşekkür

“Haber Fotoğrafı” dalında birincilik ödülünü Doğan Haber Ajansı'ndaki fotoğrafı ile kazanan gazeteci Mustafa Oğuz ödülünü İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen'den aldı. Ödül gecesinde iki duyguyu birden yaşadığını kaydeden Oğuz, “Hem Barış Selçuk gibi onurlu bir ödülü almanın mutluluğunu hem de işten çıkarılmanın hüznünü yaşıyorum. Bu meslekte böyle ironiler yaşanıyor. Ödülü kazandığım 'Ekmeğe hücum' fotoğrafı ile çaresiz insanların sesini duyurmaya çalışırken ben de son yıllarda bu meslekte işsiz kalan, işten atılan binlece meslektaşımdan biri oldum. Büroda benimle birlikte Utku Bolulu ve Sedat Yağcı'nın da işine son verildi” diye konuştu. Kendisine 'parça başı' habercilik önerildiğini belirten Oğuz, “Bu sistem kölelikten de kötü. Yıllarımı verdiğimiz kurum için ben ve arkadaşlarım birer rakamdan ibaretmişiz. İnfaz odasına çağrıldığımızda, cellatlarımız yüzümüze karşı bunu açıkça söyledi. Sokakların sesi holding patronları tarafından duyulmak istenmiyor. Bu yüzden sokak gazeteciliğini bitiriyorlar. Ama bizler var oldukça bunu başaramayacaklar. Sokakların sesini kısamayacaklar. Zor günlerimde bana sahip çıkan meslek örgütüm İzmir Gazeteciler Cemiyeti'ne, meslek büyüklerime, meslektaşlarıma teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2017, 11:53
YORUM EKLE

banner97

banner96