Barodan yasa itirazı

Erken yaşta evliliklerin önünü açan yasa tasarısına, barolardan ortak tepki geldi. Farklı şehirlerde eş zamanlı olarak yapılan açıklamada, “Çocuk istismarını meşrulaştıran teklif kabul edilemez” denildi

Barodan yasa itirazı

HABER/ Gökçe ADAR

Adana, Ankara,Antalya, Aydın, Batman, Burdur, Bursa, Diyarbakır, Gaziantep,Hatay, Iğdır, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Mersin, Muğla ve Van baroları eş zamanlı olarak yaptıkları açıklamada, çocuk yaşta evliliklerin önünü açacak yasa tasarısına tepkilerini dile getirdi. Baroların açıklamasında, çocuk istismarını meşrulaştırıldığı, teşvik edildiği ve özendirildiği vurgulandı.

ÇOCUKLARA EL UZATMAYIN

İzmir'de yapılan basın açıklaması ise İzmir Barosu Konferans Salonu'nda gerçekleşti. İzmir Barosu'nu temsilen basın açıklamasını okuyan İzmir Barosu Genel Sekreteri ve Kadın Hakları Merkezi Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Perihan Çağrışım Kayadelen, şöyle konuştu: “Kamuoyunda evlilik affı olarak bilinen cinsel istismara uğrayan çocukların istismar edenle evlenmesi halinde, ceza verilmemesi şeklindeki düzenleme siyasi iktidar tarafından, haklı toplumsal tepki sebebiyle daha önce geri çekilmiş iken yeniden Türkiye’nin gündemine taşınmak istenmektedir. Çocuğun vücut bütünlüğüne, cinsel dokunulmazlığına, manevi gelişimine, geleceğine el uzatan, çocukların tüm hayatlarını onları istismar eden suçluların ipoteği altına alan düzenlemeler hiçbir gerekçeyle kabul edilemez.”

MECLİS FAKS GÖNDERİLDİ

Yapılacak düzenlemelerle kadının statüsünün de düşürüldüğünü belirten Kayadelen, “Bu tür düzenlemeler, bir yandan çocukların temel haklarını ihlal ederken, diğer yandan da kadının statüsünü düşürmekte, kadınları eğitimsizlik, yoksulluk, bağımlılık ve şiddetle örülü bir döngüye hapsetmektedir” dedi. Zorla ve küçük yaşta yapılacak olan evliliklerin doğacak çocukları etkileyeceğini ifade eden Kayadelen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Barolar olarak, çocuğa ve kadına yönelik şiddeti körükleyen, çocuk istismarı suçunu meşru hale getiren evlilik affı gibi hukuk dışı uygulamalara ilişkin söylemlerin ülke gündeminden derhal kaldırılması, bu hususta sorumlu bir hukuk politikası izlenmesi gereğini önemle vurguluyoruz. Bununla birlikte çocuk ve ülke yararına bir düzenleme yapabilmek üzere disiplinlerarası bir tartışma ortamı sağlamak için gerekli organizasyona hazır olduğumuzun bilinmesini istiyoruz.” Yapılan açıklamanın ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne konuyla ilgili olarak faks gönderildi.

YORUM EKLE

banner97

banner96