banner112

Aylık enflasyon maaşlara yansıtılsın

Vatandaşın bankalara olan borcunun nisan ayında daha da arttığını söyleyen Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu İzmir İl Başkanı Adem Yıldırım, “Bir an önce enflasyon farkını aylık olarak maaşlara yansıtmalıdır” dedi.

Aylık enflasyon maaşlara yansıtılsın

Haber/ Didar DEMİRCİ

Ekonomik krizin yarattığı sorunları ele alan Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu İzmir Şube Başkanı Adem Yıldırım, vatandaşın bankalara olan borcunun nisan ayında da arttığını belirterek AKP iktidarına eleştirilerini sıraladı. Yıldırım, “Yurttaşlar nisan ayında borç batağına düştü. AKP iktidarının ekonomi bilimine açtığı savaş nisan ayında da etkisini sürdürmeye devam ediyor. Ülkemizde yanlış ekonomi politikalarının yol açtığı enflasyon karşısında Türk lirası yatırımları hızla erimeye devam etmektedir. Yurttaşların sadece bankalara olan kredi kartı ve tüketici kredi borçları nisan ayında 1 trilyon 77 milyar lira oldu” dedi.

MALİYETLER ARTTI MAAŞ AYNI KALDI

Vatandaşın toplam borcunun 837 milyar lirasının bireysel kredilerden, 239 milyar lirasının da kredi kartlarından kaynaklandığını dile getiren Yıldırım, “Ekonomik koşulların bu kadar acımasız olduğu süreçte yurttaşlar artık borçlarını ödeyememektedir. Yurttaşların olmayan paraları krediler ve kredi kartları vasıtasıyla borçlanmak zorunda kalmasıyla ve hayat pahalılığı ve düşük ücretlerden dolayı borçlarını ödeyememekte her geçen gün borç rakamları katlanarak artmaktadır” ifadelerini kullandı. Yurttaşın bankalara, finansman şirketlerine, varlık yönetim şirketlerine ve TOKİ’ye olan borcunun 1 trilyon 134 milyar lira düzeyinde seyrettiğini aktaran Yıldırım, “İcra dairelerinde işlem yapılmak üzere bekleyen dosya sayıları geçen yılın Nisan ayına göre 1 milyon 702 bin adet artarak, 23 milyon 500 bine ulaşmıştır. 2022 yılı ile birlikte artan gıda, enerji, eğitim gibi masrafların yanında maaşların aynı kalması yurttaşları büyük bir borç sıkıntısı ile baş başa bırakmıştır. AKP iktidarı ve ortakları işçiye memura kulaklarını kapatarak ülke gündeminden uzak tavırlarından vazgeçmeli, bir an önce enflasyon farkını aylık olarak maaşlara yansıtmalıdır” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2022, 14:36
YORUM EKLE

banner101

banner100