Atatürk Liseliler Ayakta

Atatürk Liseliler Ayakta
Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan protokol gereği, İzmir Atatürk Lisesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın da yönetiminde bulunduğu TÜGVA’a tahsis edildi.


Haber /Umut KARAKOYUN

İzmir Atatürk Lisesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın dini içerikli vakıflarla yaptığı protokole dayanılarak Türkiye Gençlik Vakfı’na (TÜGVA) tahsis edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yönetiminde olduğu TÜGVA, bir ay süreyle 7 derslikte öğrencilere ders verecek. TÜGVA İzmir İl Temsilciliği’nden İzmir Atatürk Lisesi Okul Müdürlüğü’ne gönderilen yazıda, “Atatürk Lisesi’nin 7 dersliğinin, 1 Ağustos 2017-11 Eylül 2017 tarihleri arasında hafta içi Pazartesi-Perşembe günleri vakfımız tarafından düzenlenecek olan lise öğrencilerine yönelik ücretsiz kurs hizmeti vermek amacıyla tarafımıza tahsisini talep ediyoruz. Ayrıca 30 Temmuz Pazar günü 12.00-13.30 saatleri arasında yapılacak olan veli toplantısının yine okulunuzun konferans salonunda yapmayı talep ediyoruz” denildi.

Tahsise dair ilk tepki, İzmir Atatürk Lisesi Mezunlar Derneği’nden geldi. Dernekten yapılan yazılı açıklamada, yasal yollara başvurulacağı belirtilirken şu ifadelere yer verildi: “Laik ve demokratik eğitim sistemimize aykırı, okulumuzun kapısında adını taşıdığımız, sınıflarında ve ruhunda gururla yaşattığımız Atatürk ilke ve inkılaplarını hiçe sayan, tarihi boyunca Kuvayı Milliyecilerin, devrimcilerin yetiştiği bir ilim ve irfan yuvasında böylesi bir faaliyeti her ne şartta olursa olsun kabul etmemiz ve sessiz kalmamız mümkün değildir. Konu ile ilgili yasal çerçeveler dahilinde tüm girişimler gerçekleştirilecek.”

CİHAT İÇERİKLİ İDDİASI

Eğitim Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Necip Vardal ise tahsisten ziyade verilen eğitimin içeriğine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Edindikleri bilgilere göre, burada dini ve cihat konularının işlendiği derslerin verildiğini vurgulayan Başkan Necip Vardal, vakfın İzmir’den topladığı öğrencilere siyasi İslam’ın propagandasını yaptığını ileri sürdü. MEB’in, eğitimi vakıflara devrettiği gibi bir izlenimin oluştuğunu kaydeden Vardal; “Vakıfların verdiği eğitimlerin içeriğine baktığımızda, laik eğitim ve laik yaşamın ciddi bir saldırı karşısında olduğunu söylemek mümkün” dedi. Türkiye’de eğitime dair ciddi tehditlerin söz konusu olduğunu dile getiren Necip Vardal, eğitimin içeriği ve niteliğinin değiştirilmek istendiğini açıkladı. Eğitim ırkçı bir yapıya büründürülerek, siyasallaştırıldığını kaydeden Vardal; “ Müfredat değişikliği ile son iki ayda yaşanan gelişmelerin başka bir açıklaması olamaz. İktidar kendi ideolojik formasyonuna uygun nesiller yaratma çabasında” ifadelerini kullandı. İddiaya göre, sınıflarda kız ve erkek öğrencilerin yan yana oturması yasak.

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2017, 10:38
YORUM EKLE

banner97

banner101

banner96

banner100