banner112
banner111

15-16 Haziran emeğe sahip çıkmanın tarihidir

15-16 Haziran Direnişi’nin yıl dönümünde İzmir’den seslenen DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, geçim derdine ve ucuz iş gücüne dikkat çekerek, asgari ücretin artırılması için çağrıda bulundu.

15-16 Haziran emeğe sahip çıkmanın tarihidir

Haber/Didar DEMİRCİ
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Ege Bölge Temsilciliği, 15-16 Haziran Direnişi’nin yıldönümünde Kültürpark Lozan Kapısı önünde basın açıklaması yaptı. DİSK Ege Bölge Temsilciliği tarafından, 15-16 Haziran Direnişi’nin yıl dönümüne özel düzenlenen ‘İzmir’de Sınıf Hareketleri’ konulu panele konuşmacı olarak katılmak üzere İzmir’e gelen DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, basın açıklamasını okudu. Basın açıklamasına DİSK'e bağlı sendikaların Şube yöneticileri, temsilcileri ve üye işçiler katıldı.

i

 

TÜİK’İN YAPTIĞI AÇIKÇA HIRSIZLIKTIR”

Çerkezoğlu, “Kemal Türkler başta olmak üzere onlarca yöneticinin, temsilcilerimizin tutuklandığı, işten atıldığı direniş 15-16 Haziran’da masaya yumruğunu vurup 'artık yeter' demiştir. 52 yıl sonra bize yaşatılan, baskıya, zorluklara karşı açlıkla sınandığımız bugün aynı bilinçle 15-16 Haziran direnişi ışığında, masaya vurup artık yeter dediği gündür" dedi. Konuşmalarının devamında TÜİK verilerine de değinen Çerkezoğlu, “TÜİK' in yaptığı açıkça hırsızlıktır. Bugün buradan 15-16 Haziran’ın yıl dönümünde tekrar söylüyoruz, emeğimize, ekmeğimize geleceğimize hep birlikte sahip çıkacağız” sözlerini kaydetti. Çerkezoğlu, sözlerini şu şekilde devam ettirdi.
 

Emeğin ucuzlaştırılması üzerine kurulu büyüme politikasının yıkımını yaşıyoruz. Derhal asgari ücret tespit komisyonu toplanmalı ücret güncellenmesi yapılmalı ve tüm ücretler asgari ücret kadar artırılmalıdır. Emekli aylıkları da artırılmalı ve en düşük asgari ücret düzeyine çekilmeli, EYT mağduriyetine son verilmeli. Vergide adalet sağlanmalı. Güvenceli çalışma istiyoruz. Sendikal hakların önündeki engeller kaldırılsın. 15 -16 Haziran direnişi memlekete, demokrasiye, emeğimize sahip çıkmanın adıdır.”
 

Basın açıklamasının ardından Kültürpark İsmet İnönü Sanat Merkezi’ne geçen DİSK temsilcileri ve üyeleri; moderatörlüğünü Doç. Dr. Melda Yaman’ın üstlendiği ‘İzmir’de Sınıf Hareketleri’ konulu panele katıldı. Panelin konuşmacıları; Araştırmacı Gazeteci Mehmet Şakir Örs ve DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, 15-16 Haziran Direnişi ve Tariş Olayları hakkında bilgi vererek, DİSK’in bu olaylardaki rolünü anlattı.

banner123
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100