Google çalışanlarının İsrail'e yönelik protestoları devam ediyor. Protestolar, Google, Amazon ve İsrail hükümeti arasında 2021 yılında imzalanan 1,2 milyar dolarlık "Project Nimbus" adlı bulut bilişim ve yapay zeka hizmetleri sözleşmesine tepki olarak başladı.

Kahreden olay! Tabancayla oynarken ablasını vurdu... Kahreden olay! Tabancayla oynarken ablasını vurdu...

Geçen hafta Google'ın New York ve Kaliforniya ofislerinde protestolar düzenlenmiş ve bu protestolarda polis müdahalesi ve tutuklamalar yaşanmıştı.

20'den Fazla Çalışan Kovuldu

Protestoları organize eden "Irkçılık İçin Teknoloji Yok" (No Tech For Apartheid) adlı grup, başlangıçta 30 çalışanın işten çıkarıldığını duyurmuştu. Bu sayı, son işten çıkarmalarla birlikte 50'ye yükseldi.

Ek işten çıkarmalar Salı gecesi gerçekleşti. No Tech For Apartheid'in sözcüsü Jane Chung, "20'den fazla" çalışanın daha kovulduğunu doğruladı. Chung, Google'ın bu hamlesinin muhalefeti bastırmayı ve çalışanları susturmayı amaçladığını savundu.

Google'ın Tepkisi

Google ise, işten çıkarmaların protestolar sırasında bazı çalışanların rahatsız edici davranışlarda bulunması sonucu gerçekleştiğini açıkladı. Şirket, maske takarak ve kimlik kartlarını gizleyerek protestolara katılan çalışanları tespit ettiğini söyledi.

Ancak Google, işine son verilen çalışanların tam sayısını açıklamadı. Şirket ayrıca, No Tech For Apartheid'in iddialarını yalanlayarak her bir vakayı dikkatle incelediklerini ve işten çıkarılanların şirket binalarında yıkıcı faaliyetlere karıştıklarının tespit edildiğini belirtti.

Tartışmalar Devam Ediyor

Google'ın İsrail hükümetiyle olan iş birliği, çalışanlar arasında ve sivil toplum kuruluşlarında büyük tartışmalara yol açıyor. No Tech For Apartheid gibi gruplar, Google'ın bu projeyle İsrail'in Filistinlilere yönelik ayrımcı politikalarını desteklediğini savunuyor.

Google ise, Project Nimbus'un sadece ticari bir anlaşma olduğunu ve İsrail'in iç siyasetine karışmadıklarını ısrarla savunuyor.

Editör: Utku Çelik