Her yerde kar var

Bu hafta sonu Ege'de kar tatilinin tam sırası. Hem kayak tutkunları için hem de karlar arasında günün tadını çıkarmak isteyenler için birkaç saatlik yolculuk yeterli.

Her yerde kar var
HABERİN GALERİSİ
Her yerde kar var

Her yerde kar var

Kütahya Gediz'deki Murat Dağı'nda bulunan 600 metrelik kayak pisti yüzlerce kişiye aynı anda kayak yapabilme olanağı sunuyor

Kar yağışı izlemeye, kartopu oynamaya pek alışık olmayan okuyucularımız ile birlikte karlara yolculuk yapacağız bugün. Çevremizde kolayca ulaşabileceğimiz, kartopu oynayabileceğimiz, kayak yapabileceğimiz, mangalda sucuk pişirip birer kadeh şarapla tatlandırabileceğimiz, elimizde bir fincan kahvemiz,şömine başında otururken dışarıda lapa lapa yağan karı izleyebileceğimiz o kadar çok yer var ki...

ALTI AY KAYAK FIRSATI

Muğla'daki Eren Dağı bunlardan biri. Seydikemer yakınlarında. 2 bin 863 metre yüksekliğindeki Eren Dağı’na yılın ilk karı ekim ayı sonlarında düşüyor Nisan ayına kadar burada hep kar var. Eren Dağı'nda kayak tutkunları için 800, 1000 ve bin 500 metre uzunluğunda üç kayak pisti ve sosyal tesisler bulunuyor. Kayak pistinde ortalama kar kalınlığı 1 metre, zirvede ise 5 metreye ulaşıyor.

YAZICIOĞLU'NUN ESERİ

Denizli Nikfer yakınlarındaki Bozdağ'da bulunan Denizli Kayak Merkezi de son yıllarda ilgi çeken karlı merkezlerden biri. Dönemin Valisi Recep Yazıcıoğlu öncülüğünde ilk çalışmaları yapılan ve 2016 yılında hizmete giren tesislere karayolundan 1 saatlik yolculuk ile ulaşmak mümkün. Denizli kent merkezine 85 kilometre uzaklıkta bulunan tesislerde üç kayak pisti bulunuyor. Kayakseverlere kesintisiz kayak ve snowboard olanağı sunan kayak merkezinde saatte bin 500 kişi taşıma kapasitesi olan iki telesiyej ve telesiki hizmet veriyor. Bölgede 3.5 ay boyunca kayak yapmak mümkün.

HEM TERMAL HEM KAYAK

Kütahya Gediz yakınlarında bulunan 2 bin 312 metre yüksekliğindeki Murat Dağı, hem Ege'nin önemli bir kayak merkezi hem de Gediz ve Porsuk nehirleriyle Banaz Çayı'nın su kaynağı. Üç ayrı iklime ait bitki örtüsünü barındıran Murat Dağı, kış aylarında kar ve kayak tutkunları için vazgeçilmez yerlerden biri. Hem termal hem de soğuk su kaynaklarının bir arada olduğu Murat Dağı'nda konaklamak isteyenler için de birçok tesis bulunuyor. Sarıçiçek Yaylası'ndaki 600 metrelik kayak pisti de yüzlerce kişinin aynı anda kayak yapabileceği kapasiteye sahip.

İZMİR'İN YANIBAŞINDA

Türkiye’nin en lezzetli kestane ve cevizlerinin üretildiği yaylalara sahip olan Ödemiş'teki Bozdağ kış mevsimlerinde ise kar tutkunlarının uğrak yeri.

Bozdağ 2 bin 157 metrelik yüksekliğiyle Ege Bölgesi’nin en yüksek tepesine de sahip, 170 kilometre uzunluğunda bir dağlar silsilesi. Buca sırtlarından başlıyor, Kemalpaşa ve Bayındır üzerinden Salihli’ye kadar uzanıyor. İzmir’den giderseniz eğer Ödemiş üzerinden 150 kilometrelik, Salihli üzerinden ise 130 kilometrelik bir yolculuğun sonunda ulaşabilirsiniz.. Türkiye’nin en lezzetli kestane ve cevizlerinin üretildiği yaylalara (Gölcük, Subatan, Elmabağ, Bozdağ, Çamyayla, Başova, Ayvacık, Gündalan, küçük ve büyük Çavdar yaylaları) sahip olan Bozdağ, karla kaplı olduğu aylar boyunca karlar içinde günübirlik tatil yapmak isteyenler için İzmir'e en yakın kar merkezlerinden biri.

YAYLAYA TELEFERİK

Denizli'de teleferikle 6 dakikada ulaşılan, ardıç ormanlarıyla kaplı bin 500 metre yükseklikteki Bağbaşı Yaylası, Egeli kar tutkunlarının uğrak yeri. Önce teleferikle 6 dakikalık yolculuk yaparak üst istasyona, oradan ücretsiz ring seferi yapan minibüslerden biriyle bin 500 metredeki Bağbaşı Yaylası'na ulaşılıyor. Bağbaşı'na teleferikle gidiş-dönüş fiyatı 6 lira... Oradan yaylaya ulaşmak için 1.5 kilometrelik bir yolculuk daha gerekiyor. Burada bir haftasonu hayal edenler için bilgi verelim. Bağbaşı Yaylası Teleferiği ve tesisler 2015 yılında hizmete girdi. Teleferik saatte 1000 kişi taşıyabilen 8 kişilik 24 kabinle hizmet veriyor. Yaylada her biri 3 kişilik 30 ahşap bungalov ev, saat 19.00'a kadar açık bir restoran ile kafeterya bulunuyor. Yaylada konaklayanlar için geceyarısına kadar çay ve kahve servisi var. Sabah kahvaltısı ve akşam yemeği dahil olmak üzere yaylada bir kişinin geceleme bedeli 110 lira. Eğer birkaç saatlik ziyaret sırasında kar manzarası eşliğinde kahvaltı etmeyi tercih ederseniz bedeli 15 lira...Yaylada yöresel satış stantları, sucuk-ekmek yapılan küçük bir büfe ve market de yer alıyor.

GÜNÜBİRLİK KAR KEYFİ

Kütahya Simav yakınlarındaki Gölcük Gölü de günübirlik kar tatili yapmak isteyenler için en uygun yerlerden biri. Bin 450 metre yükseklikteki Gölcük Tabiat Parkı'nın içinde bulunan göl ile çevresi kış mevsimi boyunca kar yağışının eksik olmadığı yörelerimizden biri.

700 dekar genişliğindeki tabiat alanının ortasında 130 dekarlık bir alanı kaplayan Gölcük’te bir tek kır kahvesi ve günübirlik tatilciler için sosyal tesisler yer alıyor. Eğer Gökcük'te karlar arasında unutamayacağınız bir gün geçirmek isterseniz İzmir'den 85 kilometrelik yolculuğu göze almanız yeterli.

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2019, 10:31
YORUM EKLE

banner97

banner96