Fransa, kürtaj hakkını anayasal güvence altına almak üzere tarihi bir adım attı. Parlamentonun alt ve üst kanadı, kürtajın anayasal bir hak olduğunu belirten yasa tasarısını onayladı. Tasarı, pazartesi günü Kongre oturumunda son kez oylanacak.

Yasa Tasarısı Senato’dan Geçti

Fransa’da kürtaj hakkını anayasal güvence altına alan yasa tasarısı, Senato’da büyük bir çoğunlukla kabul edildi. Tasarı, 50 ret oyuna karşılık 267 kabul oyu aldı. Tasarı, daha önce de Ulusal Meclis’te onaylanmıştı.

Almanya 23 yılın rekorunu yaşıyor! Vatandaşlıkta Türkler ikinci Almanya 23 yılın rekorunu yaşıyor! Vatandaşlıkta Türkler ikinci

Kongre Oturumu Pazartesi Günü

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yasa tasarısının son oylaması için pazartesi günü Versailles Sarayı’nda iki meclisi bir araya getirecek. Kongre oturumunda, anayasa değişikliği için beşte üç çoğunluk aranacak. Eğer tasarı Kongre’den de geçerse, referandum yapılmasına gerek kalmayacak.

Kadınlar Kürtaj Hakkı İçin Mücadele Etti

Fransa’da kürtaj, 1974 yılından beri yasal. Ancak son yıllarda, kürtaj hakkının güvence altına alınması için kadınlar tarafından birçok eylem düzenlendi. Kadınlar, kürtaj hakkının anayasada yer almasını istedi. Ayrıca, kürtaj yaptıran kadınların ve doktorların karşılaştığı zorluklara da dikkat çekti.

Macron’un Kürtaj Sözü

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, 2022 yılında ABD Yüksek Mahkemesi’nin kürtajı eyaletlerin yetkisine bırakmasının ardından, kürtaj hakkını anayasal güvence altına alma sözü vermişti. Macron, kürtaj hakkının evrensel bir insan hakkı olduğunu ve Fransa’nın bu konuda öncü bir rol oynaması gerektiğini söylemişti.

Kaynak: HABER MERKEZİ