Evlilikte her yıl bir isimle adlandırılıyor. Geçmişten gelen bir geleneğe göre, altın, pamuk evlilik yılı gibi adlandırılan bu yıllar, yurttaşlar tarafından merak ediliyor. Evlilikte yılların Anlamı nedir? Pamuk, Kalay, Porselen, Gümüş, Zümrüt, Altın yılı ne anlama geliyor? Evlilik yılları nedir? Detaylar haberimizde...

Evlilik, sabrın sınanacağı bir engelli koşudur. Çiftlerin birlikte geçirdiği her yıl, atlatılması gereken bir engeldir. Bu nedenle, evlilikteki belirli dönemlere değerli taşların adları verilir. Örneğin, 20. yıl kristal, 25. yıl porselen, 30. yıl gümüş, 35. yıl inci, 40. yıl mercan, 45. yıl yakut, 50. yıl safir, 55. yıl altın, 60. yıl zümrüt, 70. yıl pırlanta ve 75. yıl platin. Bu adlandırmalar, özellikle Amerika'da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Evlilikte yılların anlamı nedir?

Her yeni evli çift, hayatlarının geri kalanını birlikte yaşamanın hayalini kurar ve evlilik yıldönümlerini coşkuyla kutlar. Bu kutlamalar, gözlemlenebilir ve gözlemlenemez birçok işaret ve gelenekle doludur. Önemli olan şey, eşlerin ve ailelerinin bu günü birlikte kutlamalarıdır ve sembolik hediyeler vermeleridir. Ancak, atalarımız tarafından icat edilen işaret ve gelenklerin arkasında psikolojik bir yön bulunmaktadır. Örneğin, 15 yıllık bir evlilik dönemi olan "cam" düğün, eşlerin ilişkilerinin kırılgan olduğuna işaret eder ve bu dönemde eşlerin sevgilerine değer vermeleri gerektiği anlatılmaktadır.

Evlilik ilk yıl dönümü anlamı nedir? Evlilik pamuk yılı nedir

Evlilik yıldönümlerinde, çeşitli işaret ve gelenekler mevcuttur. İlk yıl dönümü olan "pamuk", gençlerin ve misafirlerin geleneksel olarak düğün gününden kalma bir şişe şampanya içerek kutladıkları ailelerinin ilk doğum günüdür. Bu süre zarfında, eşler sadece birbirlerine doğru ilk adımları atıyorlar ve birbirlerini kabul etmeyi ve tavizler yapmayı öğreniyorlar. Bu nedenle, evlilikleri henüz tamamen güçlü değil ve "pamuk" olarak adlandırılır. Ayrıca, yeni evli çiftlerin aktif ve samimi yaşamlarından kaynaklanan başka bir versiyon da mevcuttur, bu nedenle yıldönümünde konuklara yeni pamuklu nevresimler verilir çünkü eski nevresimler muhtemelen çoktan yıpranmıştır.

Evlilikte ikinci yıl kağıt yılı nedir?

Evlilik yıldönümlerinde çeşitli işaret ve gelenekler mevcuttur. İkinci yıl dönümü olan "kağıt" düğünü, genellikle çelişkili ve yanıltıcı bilgiler içermektedir. Kağıt, daha kırılgan olduğu için ikinci yıl dönümüne denk gelir. Bu süre zarfında, ailelerde genellikle bir çocuğun doğması nedeniyle evlilikte bazı sorunlar ortaya çıkar. Ancak, bilge atalarımızın bildiği gibi, tüm evlilikler bu teste dayanmaz ve ikinci yıl dönümünde eşler arasında çatışmalar ve uzlaşma çalışmaları olabilir. Bu normal bir dönemdir ve başarılı bir şekilde geçen aileler daha güçlü olurlar. Bu aşamayı başarıyla geçen aileler, iki kat daha güçlü olurlar.

Evlilikte üçüncü yıl deri yılı nedir?

Evlilik yıldönümlerinde çeşitli işaret ve gelenekler mevcuttur. Üçüncü yıl dönümü olan "deri" düğünü, eşlerin ilk iki yılın tüm zorluklarından ve denemelerinden geçtikten sonra, nihayet ilk önemli tarihine ulaştıkları anlamına gelir. Deri, kağıttan ve basmadan daha güçlü olduğu için, eşler arasındaki ilişki daha sağlam ve esnek hale gelmiştir.

Evliliğin dördüncü yılı: Evlilik keten yılı nedir?

Evlilik yıldönümlerinde çeşitli işaret ve gelenekler mevcuttur. Dördüncü yıl dönümü olan "keten" düğünü, eşlerin ailenin refahına yönelik çalışmalarına ve pamuklu çarşaflardan daha pahalı olan keten masa örtülerine yatırım yaptıkları bir dönemdir. Bu yıldönümüne "balmumu" da denir. Bu, mumun yumuşak ve bükülebilir bir malzeme olduğu için olabilir. Bu yıldönümü, eşlerin arasındaki ilişkinin daha sağlam ve esnek hale geldiği anlamına gelir.

Evliliğin beşinci yılı olan ahşap yılı anlamı

Evlilik yıldönümlerinde çeşitli işaret ve gelenekler mevcuttur. Beşinci yıl dönümü olan "ahşap" düğünü, en "fırtınalı" olarak nitelendirilen bir dönemdir. Çift hala çok genç, güçlü ve yıldönümünü sonuna kadar kutlamak istemektedir. Ahşap, dayanıklı bir malzemedir ve genç bir aile gibi, bu kadar güçlü bir yapının yangınlara karşı dikkatli olması gerekir. Beşinci yıldönümünde eşler bir ağaç dikerlerse, güçlü büyür ve tüm kötü hava koşullarına karşı hayatta kalır, aileye iyi şanslar ve bolluk getirir.

Evlilikte altıncı yıl olan demir yılı anlamı

Evlilik yıldönümlerinde çeşitli işaret ve gelenekler mevcuttur. Altıncı yıl dönümü olan "dökme demir" düğünü, evliliğin ilk "metal" olarak nitelendirilen bir dönemdir. İlişkiler zaten o kadar güçlü ki metalik olarak adlandırılabilirler. Ancak dökme demir henüz her şeye dayanacak kadar güçlü değildir. Güçlü bir darbe ile kolayca kırılabilir. Bu, eşlerin hala korkacak ve çok erken rahatlayacak bir şeyleri olduğu anlamına gelir.

Evlilik yıldönümlerinde çeşitli işaret ve gelenekler mevcuttur. Yedinci yıl dönümü olan "bakır" düğünü, eşler arasındaki aile ilişkilerinin güzel, dayanıklı ve değerli bir malzeme olduğunu temsil eder. Ailenin mali durumu da gösterir. Sekizinci yıl dönümü olan "teneke", eşlerin ilişkilerinin bir tür parlaklık kazandığını ve tüm yönleriyle parladığını temsil eder. Bu yıldönümünde, eşler birbirlerini yürekten kutlar ve ilişkilerinin güçlü olduğunu gösterir.