HABER MERKEZİ- Emekli ikramiyesi ödemeleriyle ilgili meraklı bekleyiş sürüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde emeklilere 5.000 TL ikramiye müjdesini vermişti. Bu ödemenin Kasım ayında gerçekleştirilmesi bekleniyor. Emekli ikramiyesi ödemeleri hakkındaki tüm ayrıntıları sizler için derledik.

emekli erken

29 EKİM İKRAMİYESİ NE ZAMAN YATACAK?

Emekliler, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın ardından 5.000 TL ikramiyenin ne zaman hesaplarına yatırılacağını merak ediyorlar. Bu özel ödeme, Cumhuriyet'in 100. yılını kutlama vesilesiyle yapılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, emeklilere yönelik bu ödeme kararını kamuoyuyla paylaşarak şu açıklamalarda bulundu:

"Enflasyonun hala yüksek oranlarda seyretmesinin çabalarımızı sekteye uğrattığının farkındayız. Emeklilerimizin yaşadığı sıkıntıları çok iyi biliyorum. Bunun için bakanlarımıza yeni hazırlıklar yapması konusunda gerekli talimatları vermiştim. Emeklilerimizi rahatlatacak yeni bir karar aldık. Emeklilere bir seferliğine mahsus olmak üzere 5 bin lira ödeme yapmayı kararlaştırdık. Emekli olan ve çalışmaya devam eden vatandaşlarımız bu uygulamanın dışında kalacak. Toplam maliyeti 61 milyar TL'yi geçen bu ödemeler Kasım ayının ilk yarısından itibaren emeklilerimizin hesaplarına yatırılacak."

maas

EMEKLİ İKRAMİYESİ NE ZAMAN YATACAK?

Emekli ikramiyeleri, Kasım ayının ilk iki haftası içerisinde hesaplara yatırılması planlanıyor. Konu hakkında resmi açıklamalar yapıldığı takdirde, bu haberi anında güncelleyeceğiz.

maas-1

5 BİN TL NE ZAMAN YATAR?

Emekli ikramiyesi, bu yıl için özel bir uygulama olarak tek seferlik olarak verilecektir. İkramiyeye hak kazanabilmek için, emeklilerin aktif bir işte çalışmıyor olmaları gerekmektedir. Ayrıca, SGK'dan emekli maaşı almanın dışında herhangi bir gelire sahip olmayanlar bu ikramiyeyi alabilecekler.

Dul ve yetim aylığı alan vatandaşlar ise belirli oranlarda ikramiyeden faydalanabilirler. Dul olup çocuğu olmayanların yüzde 75, dul olup çocuğu olanların yüzde 50, yetim olanların ise yüzde 25 oranında ikramiye alması bekleniyor.

EMEKLİ

Türk ekonomisine pozitif değerlendirme Türk ekonomisine pozitif değerlendirme

EMEKLİ İKRAMİYESİNİ KİMLER ALAMAZ?

Emekli ikramiyesi, fiilen çalışan emeklilere ödenmeyecektir. Ayrıca, dul ve yetim aylığı alan vatandaşlar bu özel ödülden yararlanabilecektir.

Emekliler, bu beklenen ödemeyle biraz olsun maddi rahatlama yaşarken, bu ödemenin Cumhuriyet Bayramı coşkusunu daha da artıracağına kesin gözüyle bakılıyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ