Salcomp'ta patron baskısı devam ediyor

Xiaomi Salcomp’ta sabah vardiyasında çalışan işçiler, sendikal haklarının tanınması talebiyle iş bıraktı. Fabrika önünde hakları için bekleyen işçiler yaşadıkları sorunları anlatarak, sendikal hakları için mücadele etmeye devam edeceklerini söylediler

Salcomp'ta patron baskısı devam ediyor

Haber/ Didar DEMİRCİ

İstanbul Avcılar’da bulunan Çin sermayeli Xiaomi Salcomp’ta çalışan işçiler, Türk Metal Sendikası’na üye oldukları için yönetimin baskısıyla karşı karşıya kaldı. Salcomp yönetimi, ilk olarak 16 işçiyi sendikal örgütlenme faaliyeti nedeniyle işten çıkardı. Ardından gelişen olaylarda sabah vardiyasında çalışan işçiler, sendikal haklarının tanınması talebiyle iş bıraktı. Fabrika yönetimi de iş bırakma eylemine karşılık, işçilerin üzerine kapıları kilitledi. Yaşananlara ilişkin bilgi veren Türk Metal Sendikası Gebze 1 Nolu Şube Başkanı Mustafa Teke, “Burada yaklaşık 800 işçi arkadaşımız var. Örgütlenmeye başladık. Bu süreçte ilk olarak 16 arkadaşımızı işten çıkardılar. Ardından sendikaya üye olan arkadaşlarımızın sendika üyeliğinden istifa etmeleri için zorladılar. Arkadaşlarımız da bu baskıya dayanamadı ve üretimden gelen güçlerini kullanarak iş bırakma kararı aldı. Şimdi de giren çıkan var diye fabrikayı iki tarafa böldüler, kapılara kilit vurdular. Geçtiğimiz gece de 170 arkadaşımızın iş akdini feshetmişler” şeklinde konuştu.

'HAKKIMIZI İSTİYORUZ'

Dışarı çıkmalarının engellendiğini, hamile işçilerin zor durumda kaldığını, tuvalete gönderilmediklerini söyleyen direnişteki işçiler, sendikanın yetkiyi aldığını ve haklarını istediklerini aktardı. Fabrikanın kurulduğu ilk günden beri çalışan ve her türlü kötü koşula tahammül ettiklerini açıklayan işçiler, “Biz hakkımızı istiyoruz. Çalışma koşullarımızın iyileştirilmesini istiyoruz. Bu mücadele sonuna kadar devam edecek, mücadeleyi toplu sözleşmeyle tamamlayacağız” diye konuştular. Ayrıca Salcomp yönetiminin iş bırakmayan işçilere 200 lira para dağıttığını iddia eden işçiler, “Maaşlarımızı tam ödemiyorlar, insanca çalışma koşulları sağlamıyorlar, baskı uyguluyorlar. 200 lira ile susmayın” dediler.

YORUM EKLE

banner101

banner100