banner109

Payımıza açlık, yoksulluk, sömürü düştü

Enflasyon oranının açıklanmasının ardından memur ve emekli maaş zam oranları da belli oldu. Zam oranını değerlendiren Birleşik Kamu-iş İzmir İl Temsilcisi Adem Yıldırım, “Yüzde 7.36 ile açlığa mahkum edildik” dedi

Payımıza açlık, yoksulluk, sömürü düştü

Haber/ Didar DEMİRCİ

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2020 yılı enflasyon oranını 14.6 olarak açıklamasının ardından emekli maaşlarına yapılacak zam oranı da belli oldu. Memurlara yüzde 7.36, SSK ve BAĞKUR emekli maaşlarına ise yüzde 8.36 zam yapılacağı duyuruldu. Emeğin Sesi’ne konuşan Birleşik Kamu-iş İzmir İl Temsilcisi Adem Yıldırım, zam oranını değerlendirdi. Yıldırım, “TÜİK’in 2020 yılı enflasyonunu yüzde 14.6 olarak açıklamasından sonra, kamu emekçilerine bu yılın ilk yarısı için yapılacak zam oranı da yüzde 7.36 oldu. Yapılacak zammın oranı TÜİK’in geçen yılın ikinci yarısı için hesapladığı yüzde 8.36’lık enflasyonun bile altında kalmaktadır” diye konuştu.

En az yüzde 30

Kamu emekçilerinin TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranından daha fazla bir oranla karşı karşıya olduğuna vurgu yapan Yıldırım, “Halkın 2020 yılında çarşıda, pazarda karşı karşıya kaldığı gerçek enflasyon yüzde 30 civarındadır. TÜİK enflasyonu sepet oyunlarıyla eksik hesaplayarak, kötü ekonomik yönetimin yol açtığı yüksek enflasyonu gizleyerek bütün faturayı kamu çalışanlarına ödetmektedir. Oysa 2020 yılında kamu çalışanlarının satın alma gücü bir önceki yıla göre en az üçte bir oranında azalmıştır. Bu nedenle kamu çalışanlarının bırakın artan refahtan pay almayı, sadece satın alma gücünün korunabilmesi için bile maaş ve ücretlerin en az yüzde 30 oranında zamlanması gerekir” şeklinde konuştu. Öte yandan kamu emekçilerinin yaşam koşullarının giderek kötüleştiğine değinen Yıldırım, “Hem TÜİK’in gerçek fiyat artışlarını yansıtmayan bu eksik enflasyon oranı hem de göstermelik toplu sözleşme düzeninin çarkları arasında ezilmekte, giderek daha fazla yoksullaşmakta ve yaşam koşulları kötüleşmektedir” dedi.

İktidarın yürürlükteki toplu iş sözleşmesiyle verilen yüzde 3 zammı ve enflasyon farkı uygulamasını bir kenara bırakıp, günün değişen koşullarına uygun olarak sendikalarla oturup yeni bir zam oranı belirlemesi gerektiğine işaret eden Yıldırım, “Orta vadeli çözüm ise bu göstermelik toplu sözleşme düzeninin değiştirilerek, kamu emekçilerinin grev hakkının da olduğu, bütün sendikaların temsil edileceği bir toplu sözleşme masasının kurulmasını sağlayacak yasal düzenlemeler yapılmasından geçmektedir. Toplu sözleşmelerle gerçeği yansıtmayan enflasyon oranlarına endeksli zamlar yerine kamu çalışanlarının alın terinin gerçek değerini yansıtacak ücret ve maaşlar belirlenmelidir” diye konuştu.

Kemer sıkacak hal kalmadı

İktidara eleştirilerini sürdüren Yıldırım, şunları söyledi; “Türkiye’yi 18 yıldır yöneten AKP iktidarı, emekçileri ezen, sermaye ve rantiyeden yana bir ekonomik politikalar uygulamakta ısrar etmektedir. Türk lirasının istikrarını koruyamayıp satın alma gücünün erimesine yol açarak dar ve sabit gelirli emekçileri ezen bu ekonomik politikaların tüm faturası kamu çalışanlarına çıkarılmaktadır. Kamu emekçilerine daha az zam yaparak onları enflasyon altında inleten iktidar kamu kaynaklarını üç-beş yandaş müteahhitte, gelir garantili yap-işlet-devret projeleriyle, ballı kamu ihaleleriyle cömertçe aktarmaktan geri durmamaktadır. Kamu emekçilerinden esirgenen kamu kaynakları, bir kesimin lüksü, şatafatı ve itibarı için israf edilmektedir. Sadece gelir vergisi değil, KDV, ÖTV, harç ve benzeri isimlerle her gün ödedikleri ağır bir vergi yüküyle karşı karşıya bulunan kamu emekçileri, milli gelirden paylarına düşeni almakta kararlıdır. Emeğinin karşılığını alamayan yoksulluk sınırı altında yaşamaya çalışan memurların maaşlarında insanca yaşayabilecekleri oranda iyileştirme yapılmalıdır. Kamu emekçilerinin sabredecek, kemer sıkacak hali kalmamıştır. Sonuç olarak 2021 yılında kamu emekçisinin payına; yoksulluk, açlık, sömürü düşmektedir.”

YORUM EKLE

banner97

banner96