Online dersler fırsat eşitsizliğini derinleştiriyor

MEB, 4, 5, 6 ve 7’nci sınıfları çevrimiçi kazanım değerlendirme sınavına tabi tuttu. Eğitim Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Vardal, uzaktan eğitimin fırsat eşitsizliğini derinleştirdiğini iddia etti.

Online dersler fırsat eşitsizliğini derinleştiriyor

Haber/ Didar DEMİRCİ

Korona virüsü salgını dolayısıyla Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), öğrencilerin dersleri EBA uygulaması üzerinden alacağını duyurmuştu ve 2019- 2020 eğitim öğretim yılının ikinci dönemi uzaktan eğitimle tamamlanmak üzere. Bu süreçte öğrencilerin derslerde ne kadar başarılı olduklarını anlamak amacıyla MEB, 9- 12 Haziran arasında öğrencileri, online ortamda kazanımlarını ölçmek amacıyla sınava tabi tutuyor. 9 Haziran Salı günü başlayan yeterlilik sınavı devam ederken süreci takip eden Eğitim Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Necip Vardal, elde ettiği tespitleri paylaştı. Vardal, internet ortamında yapılan sınavların dezavantajlı bölgelerdeki öğrencilerin aleyhine olduğunu savunarak, “Online sistem fırsat eşitsizliğini derinleştirdi” dedi.

Sınava katılım oranı düşük

“Kamusal eğitim haktır ve eşitsizlik hakların doğasına aykırıdır” diyen Vardal, sözlerini şöyle sürdürdü; “Uzaktan eğitime başlandığı tarihten itibaren yayımlamış olduğumuz Eğitim Günlüklerinde Uzaktan Eğitimin yarattığı fırsat eşitsizliğine dikkat çekmeye çalıştık. Bu hafta içinde yapılan çevrimiçi kazanım değerlendirme sınavlarında da bu durum bir kez daha görüldü. MEB, adeta bir dershane gibi davranmaktadır. Ayrıca, yayınlanan her soru paketi internet erişimi olmayan öğrenciler açısından eşitsizliği artırmaktadır. Bu durum çevrimiçi kazanım değerlendirme sınavında da net olarak görülmüştür. Örneğin, Konak ilçesinde özellikle dezavantajlı bölgelerde bulunan okullarımızda okuyan öğrencilerin sınava katılım oranı eşitsizliğin ne düzeyde olduğunu göstermektedir. MEB yönetimi eşitsizliği doğal kabul etmekte, sosyal devlet olmanın gereğini yerine getirmemektedir. Oysa MEB’den beklenen ve olması gereken, öğrencilerin uzaktan eğitime erişimi için gereksinimlerini karşılamaktır.”

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2020, 11:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER