Kapalı vardiya sistemi mağdur etti

Emek sınıfı açısından ağır kayıpların yaşandığı 2020 yılını değerlendiren Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası İzmir İşyeri Temsilcisi Remzi Tuncer, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na çağrıda bulundu.

Kapalı vardiya sistemi mağdur etti

Haber/ Didar DEMİRCİ

Tuncer, sosyal hizmet emekçilerinin sosyal, ekonomik ve özlük haklarında yasal düzenleme istediklerini dile getirdi. 2020 Mart ayında virüsün ülkemizde görülmesiyle özellikle huzurevlerinde 14 günlük kapalı vardiya sistemine geçildiğini hatırlatan Tuncer, kapalı vardiya sisteminin çalışanların hem dinlenirken hem de çalışırken hak kaybına uğramasına neden olduğunu söyledi. Tuncer, “Bakanlıkta farklı statüde istihdam yapıldığından dolayı iş barışı da bozulmaktadır. Şöyle ki; kapalı vardiya sisteminden kaynaklı işçi kadrosunda çalışanlar yılda 270 saate kadar fazla mesai almakta iken memur kadrosunda çalışanlar hiç bir ek ödemeden faydalanmamaktadırlar. Kadro ve statü farkı gözetilmeden pandemi sürecinde tüm çalışanlara yapmış oldukları fazla çalışmanın karşılığının ödenmesi için bir an önce düzenleme yapılmalıdır. Pandemi sürecinde yatılı kuruluşlarda iller arası, aynı ilde hatta ve hatta aynı kuruluşta işleyiş, nöbet, ödemeler vs. gibi farklı uygulamalar yaşanmaktadır, bu nedenle farklı ve keyfi uygulamaların önüne geçilmesi için bakanlıkça pandemi sürecinde (olağan üstü durumlarda) yatılı kuruluşların işleyiş, çalışma usul ve esaslarını düzenleyen genelgenin bir an önce yayınlanması gerekmektedir” dedi.

Talepler

Sosyal hizmet emekçilerinin taleplerini sıralayan Tuncer, “Pandemi sürecinde yatılı kuruluşlardaki işleyişi düzenlemek farklı uygulamaların önüne geçmek adına genelge yayımlansın. Gebe, yasal süt izni kullanan anneler, engelli ve risk grubunda tanımlanan çalışanların idari izinli sayılmasın. Sosyal Hizmet çalışanlara dezavantajlı birey ve gruplarla çalışmalarından kaynaklı aşılamada öncelik verilmesi gereken grup içine dahil edilsin. Kovid-19 nedeniyle 2019 yılında kullanılmayan yıllık izinlerin 2021 yılına aktarılmasına ilişkin mevzuat düzenlemesi yapılsın. Bakanlıkça pandemi sürecinde kısıtlayıcı hükümler yayımlamak yerine kadro ve statü farkı gözetilmeden pandemi sürecinde tüm çalışanlara yapmış oldukları fazla çalışma karşılığının ödenmesi için bir an önce düzenleme yapılmalıdır” diye konuştu.

YORUM EKLE

banner97

banner96