İşçilerin arazisine dokunma

DİSK Temsilcileri, sendikaya ait 61 dönümlük arazinin kamulaştırılmasına tepki göstererek, dava açacaklarını ifade etti. DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, “Eylemlerimiz devreye girecek” dedi.

İşçilerin arazisine dokunma

DİSK Genel-İş Sendikası işçileri, kendilerine tatil yeri yapılmak üzere 1975 yılında sendikaya kazandırılan İzmir'in Urla ilçesindeki arazinin acele kamulaştırılmasına tepki gösterdi. Genel İş işçileri, “İşçi sınıfına, haklarına, değerlerine askeri dönemindeki bakış açısının bugün sürüyor olması çok üzücü” dedi. Konuyla ilgili konuşan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, “Alanın en güzel bölgesi bize ait. 61 dönümlük bir yer, üstelik denize sıfır. Eğer kamulaştırılma işlemi geri alınmazsa, eylemlerimiz devreye girecek” dedi. Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan ise kararın hukuksuz olduğunu vurgulayarak, “Bu bölge önceden SİT alanı statüsündeydi. 13 Eylül’de yine bir Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle ‘Çeşme Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi’ ilan edilmiş, SİT alanı statüsünden çıkarılmıştır. Önce taşınmazlar üzerine kamulaştırma şerhi konulmuş, hemen sonra da Cumhurbaşkanlığı kararıyla acele kamulaştırma yapılmıştır. Yapılan işlemlerin sürati son derece dikkat çekicidir. Henüz sendikamıza ve diğer mağdur köylüye resmi olarak kamulaştırma kararı tebliğ edilmemiştir. Yapılan acele kamulaştırma işlemi de başka bir hukuksuz durumdur. Yurt savunması gibi olağanüstü hal durumlarına özgü hallerde yapılması gereken acele kamulaştırma yönteminin işçilere ve köylülere ait taşınmazların lüks turizm tesisleri için tahsis edilmesinde kullanılmaya cüret edilmesi manidardır” dedi.

Utanç verici

Süreci takip edeceklerini ve mücadelerini hukuka taşıyacaklarını ifade eden Çalışkan, “Yaşanılan durum demokrasi bakımından acı ve utanç vericidir. İşçi sınıfına, haklarına, değerlerine askeri yönetim dönemindeki bakış açısının bugün de sürüyor olması son derece üzücüdür. İşçi sınıfının da bu durumu iyi değerlendirmesi gerekmektedir. Biz işçi sınıfına ait bütün diğer değerler gibi bu konuda da mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz. Başta acele kamulaştırma işleminin iptali için dava açmak olmak üzere her türlü mücadeleyi yapacağız. İktidara sesleniyoruz; Bazı kişi ve gruplara menfaat sağlamaktan başka hiçbir anlamı ve amacı olmayan ve adına kamulaştırma denilen bu hukuksuz uygulamadan bir an önce vazgeçilmelidir” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2020, 17:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner40