Herkesin kaçtığı yere onlar koşarak gidiyor

İzmir’de yaşanan şiddetli depremin ardından Türkiye’yi sevinç gözyaşlarına boğan kurtarmaların arka planındaki kahramanlar arasında arama kurtarma köpekleri ile eğitmenleri de ilk sıralarda geliyor

Herkesin kaçtığı yere onlar koşarak gidiyor

Haber/ Didar DEMİRCİ
İzmir depreminden dakikalar sonra tüm Türkiye canlı yayınlarla kurtarma çalışmalarını izlemeye başladı. Çöken binaların enkazlarından her canlı çıktığında, Türkiye’nin dört bir yanında milyonlar sevinç gözyaşları döktü. Tonlarca enkazın altından yüzün üzerinde canı kurtaran ekiplerin içinde arama köpekleri de önemli bir yere sahip. İzmir’de çöken binaların enkazlarında 10’u aşkın arama kurtarma köpeği görev alırken, biz bunlardan iki tanesinin eğitmeniyle görüştük. Onlardan biri Altar, Emrah Apartmanı’nda bir depremzedenin tam yerini tespit ederek arama kurtarma ekiplerine büyük zaman kazandırdı. İHH bünyesinde görev yapan Altar’ın eğitmeni İbrahim Güler, “İHH bünyesinde Altar gibi 10 arama kurtarma köpeğimiz var. Onlar bu zor günler için eğitim alıyor ve böyle günlerde de görevlerini yapıyorlar” dedi. Barış Sitesi, Cumhuriyet Sitesi, Doğanlar, Emrah, Rıza Bey ve çöken diğer binalarda enkazda canlı arayan köpeklerden biri de İzmir İtfaiyesi’ne ait Bety... İzmir İtfaiyesi’nde Arama Kurtarma Köpekleri Eğitmeni olan İbrahim Yılmaz, “Köpeğimizle biz arama çalışmalarında canlı olan alanı tespit ettiğimizde işaretliyoruz. Enkaz bölümünde amir kimse ona yerini gösteriyoruz sonra onlar orada çalışmaya başlıyor. Bazen bu çalışma 30 saati de bulabilir. Çünkü enkazda bir kolonu geçmek 3 saatinizi alabiliyor. O yüzden bir enkazda çalışırken ‘şunu buldum, bunu buldum’ demeyiz. Aslında bu bir kahramanlık hikayesi de değil. Bu bir yardım hikayesi. Bu aslında köpeğin hikayesi de değil. Biz insan sevdiğimiz için bu göreve talip oluyoruz. Mesele burada bizim muhtaca uzattığımız eldir aslında. Mesela Elif’in tuttuğu o el gibi. Biz meslek hayatımız boyunca o eli her daim uzatmak için hazır bekliyoruz. Çünkü üstlendiğimiz sorumluluk gereği insanların kaçtığı yerlere biz koşarak gidiyoruz” diye konuştu.

Eğitimlerde İzmir farkı

Arama köpekleri konusunda önemli bir bilgiyi de bizimle paylaşan Yılmaz, “Bu amaçla ilk kurumsal ekip İzmir İtfaiyesi bünyesinde kurulmuştur. O yüzden İzmir İtfaiyesi önemli bir tecrübeye sahiptir. Bugün için 8 kişilik bir arama ekibimiz var. 3 tane görev sertifikalı, 3 tane yetiştirdiğimiz, bir tane de doğadaki kayıplar için eğitimli arazi arama köpeğimiz var. Köpeklerin mesleki ömürleri çok uzun değil. 6 haftalıkken onları alıyoruz. 2 yıllık bir eğitim sürecinden sonra sertifika alıp dünyanın her yerinde arama yapabilir hale geliyorlar. Köpeklerimiz 9 yaşından sonra da emekli oluyor” ifadesini kullandı.

YORUM EKLE

banner101

banner100