'Hayat enflasyonuna göre zam istiyoruz'

Metal işçileri için bu yılın dördüncü çeyreğinde görüşmeye sözleşme görüşmeleri yapılacak. Birleşik Metal-İş İzmir Şube Başkanı Ali Çeltek, “Uydurma enflasyona göre yapılacak zammı kabul etmiyoruz” dedi.

'Hayat enflasyonuna göre zam istiyoruz'

Haber/ Didar DEMİRCİ

Yaklaşık 150 bin metal işçisini ilgilendiren MESS grup sözleşmesi bu yılın dördüncü çeyreğinde görüşülmeye başlanacak. Türkiye’nin en büyük toplu iş sözleşmelerinden olan MESS grup sözleşmesi geçen yıl Türk Metal, Özçelik-İş ve Birleşik Metal-İş sendikaları ve MESS (Türkiye Metal İşverenleri Sendikası) arasında ayrı ayrı imzalanmış ve 2019-2021 arası dönem için yüzde 17 zam alınmıştı. Geçen dönem alınan zammın enflasyon karşısında eridiğine dikkat çeken Birleşik Metal İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Ali Çeltek, MESS sürecini değerlendirerek işçilerin beklentisini açıkladı.

TALEP TOPLANIYOR

Sendikaların şu anda işçilerin taleplerini topladığını dile getiren Çeltek, “Pandemi sürecinde bizlere özellikle ‘çarklar dönsün, fabrikalar çalışsın’ denildi. Çarkları döndürmek için çalışan işçiler de bu büyümeden paylarını almak istiyor. Bizler ölümü göze alarak, gece gündüz üç vardiya işimize gittik; fabrikaların çalışmalarını sağladık. Dolayısıyla yalancı enflasyon rakamlarına karşı işçiye hayat enflasyonuna bakılarak hak ettiği ücreti talep edeceğiz” dedi. Ayrıca, metal iş kolunun gerek Türkiye’de gerekse Avrupa’da toplu iş sözleşmelerinde belirleyici bir iş kolu olduğuna dikkat çeken Çeltek, “Yapacağımız toplu iş sözleşmesi diğer iş kolları için de emsal niteliği taşıyor. Bu açıdan önemli” diye konuştu. 2019-2021 dönemi sözleşmesini değerlendiren Çeltek, “Türkiye’de yapılan bütün toplu sözleşmeler ilk 4 ayda 5 ayda erimeye mahkum kalıyor. Hiçbir toplu sözleşme yeterli kalmıyor. Belki şu anda çıkacak olan enflasyon rakamları öngörümüz yüzde 6-7 civarında ama hayat enflasyonu böyle olmadığını yaşadığımız süreç herkese gösteriyor. Ortaya çıkan somut rakamlar var. Biz o rakamları dikkate alıyoruz. Araştırma merkezimizin yaptığı akademik çalışmaları dikkate alıyoruz” sözlerini kaydetti.

Ağustos ayında rakam netleşir

Ağustos’ta ayında metal işçisinin 2 yıllık MESS sözleşmesi taleplerinin ortaya çıkacağını dile getiren Çeltek, “Bu dönemde tekliflerimiz daha netleşmedi. Enflasyonun 4-5 katı üzerinde çıkabilir. Tabii bu talepler 6 aylık. Bununla beraber yan haklar olacak ve ciddi bir rakam ortaya çıkacak. Uydurma enflasyon rakamlarına değil, işçilerin emekçilerin hayat enflasyonuna göre koşulları belirleyeceğiz” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2021, 10:50
YORUM EKLE