banner112

Gelirde adalet, vergide adalet

Vatandaşın ‘geçinemiyoruz’ çığlıklarına hükumetin kulak vermesi gerektiğini dile getiren DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, “2022 karakışına karşı halkın ekmeğini savunmak için acil önlemler alınmalıdır. Gelirde ve vergide adalet sağlanmalıdır” dedi

Gelirde adalet, vergide adalet

Haber/ Didar DEMİRCİ
Açlık sınırının asgari ücreti geçtiğini, vatandaşın alım gücünün eridiğini hatırlatan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, hükumete eleştirilerini sıralayarak asgari ücretten kesilen vergilere işaret etti. Sarı, “2022 kışına pahalılık ve işsizlik damgasını vuracak. Ülkeyi gerçek anlamda bir karakış bekliyor. İşçilerin patronundan daha yüksek oranda vergi ödediği bir ülke haline geldiğimiz gerçeği gizlenmek isteniyor. İşsizlik rekor kırarken, işçilere ait olan İşsizlik Sigortası Fonu kaynaklarının çoğunun büyük bölümü patronlara aktarılıyor. İşçiler, emekçiler, işsizler, emekliler, küçük esnaf, çiftçiler, dar gelirliler, yani bu halkın çok büyük bir çoğunluğu ise bu masallarından bıktı artık ‘geçinemiyoruz’ diyenler çözüm istiyor” diye konuştu.

EMEKÇİYE NEFES OLUN

‘Bıçak kemiğe dayandı’ diyerek, hükumete acil önlemler alması için çağrıda bulunan Sarı, “Önümüzdeki aylarda TBMM'de Türkiye'nin 2022 yılı bütçesi için çalışmalar başlayacak. Bütçede oldukça basit düzenlemeler, bu ülkeye, bu halka nefes aldırabilirler. Birkaç ay içinde yeni asgari ücret çalışmaları başlayacak. Hem bütçe hem de asgari ücret artan hayat pahalılığına karşı emekçilerin soluk almasını sağlayabilir. 2022 karakışına karşı halkın ekmeğini savunmak için acil önlemler alınmalıdır. Gelirde ve vergide adalet sağlanmalıdır” sözlerini kaydetti. Asgari ücretliler için acil alınması gereken önlemleri sıralayan Sarı, “Asgari ücret ve bütün ücretlerin asgari ücret kadarı için tüm vergi ve kesintiler sıfırlansın ve net ödensin. Böylece tüm ücretler yaklaşık 750 lira artırılsın. Asgari ücret sonrası ilk vergi dilimine uygulanan tarife oranı yüzde 20'den 10'a indirilsin. Vergiye esas gelir dilimleri milli gelire göre artırılsın. En düşük emekli aylığı asgari ücret düzeyine yükseltilsin. Elektrik, su, doğalgaz ve internet faturaları vergi ve kesintiden muaf tutulsun. Tüm gıda ürünlerinde KDV sıfırlansın” dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2021, 18:08
YORUM EKLE

banner101

banner100