banner135

En yüksek açlık sınırı İzmir’de

BİSAM ağustos ayı açlık ve yoksulluk sınırı raporunu yayınladı. Raporda, 17 yılda açlık sınırının 5.4 kat arttığı ve günlük beslenme maaliyetinin 80 lirayı bulduğu vurgulandı

En yüksek açlık sınırı İzmir’de

Haber/ Didar DEMİRCİ

Birleşik Metal İş Sendikası Araştırma Merkezi (BİSAM) Ağustos ayı açlık ve yoksulluk sınırı raporunu yayınladım. Yayınlanan rapora göre; Dört kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarı 2 bin 401 lira, açlık sınırı üzerinden hane halkı tüketim harcamaları esas alınarak yapılan hesaplama sonuçlarına göre yoksulluk sınırı ise 8 bin 304 TL olarak gerçekleşti. BİSAM raporunda günlük beslenme maaliyetinin 80 lira olduğunu vurgulayarak, “Açlık sınırı İstanbul’da 2 bin 582, İzmir'de 2 bin 622, Ankara'da 2 bin 321 lira” olduğunu açıkladı.

Sağlıklı beslenmenin bedeli 2 bin 401 lira

Raporda sağlıklı beslenmek için her aile ferdinin alması gereken kalori miktarını hesaplayan BİSAM, yaptığı hesaplamaların sonucunda ortaya çıkan maliyeti şu şekilde hesapladı: “Sağlıklı beslenmek için her aile ferdinin alması gereken kalori miktarı farklılık göstermektedir. Yetişkin bir erkeğin sağlıklı bir biçimde beslenmesi için tüketmesi gereken gıdaların aylık karşılığı 643 TL'dir. Bu değer yetişkin bir kadın için 622 TL, 15-18 yaş bir genç için 683 TL, 4 - 6 yaş arası bir çocuk için 453 TL'dir. Sağlıklı bir biçimde beslenmenin toplam aile bütçesine maliyeti ise 2 bin 401 TL olarak tespit edilmiştir. Bu tutar söz konusu ailenin sadece gıda harcamaları için yapması gereken zorunlu tutardır. Eğitim, sağlık, barınma, eğlence, ısınma, ulaşım gibi giderler ile birlikte bir ailenin yapması gereken harcama tutarı 8 bin 304 TL'ye ulaşmaktadır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100