banner135

Emekliye bir pideyi bile çok gördüler

Asgari ücretin dahi altında maaş alan emeklilerin geçim derdine dikkat çeken Emekli-Sen Ege Bölge Baş Temsilcisi Hüseyin Özkaynak, “Emekliler bu Ramazan’da sofrasına ekmek almakta zorluk çekiyor” dedi.

Emekliye bir pideyi bile çok gördüler

Haber / Didar Demirci

Türkiye’de yaklaşık 14 milyon emekli, borç harç ödemek için bayram ikramiyelerini alacakları günü gözlüyor. Ancak artan enflasyon karşısında iyice eriyen ve son 4 yılda sadece bir kerelik zam yüzü gören emekli bayram ikramiyelerinin çocuğa verilen harçlık kadar kaldığını söyleyen Emekli-Sen Ege Bölge Baş Temsilcisi Hüseyin Özkaynak, “Enflasyon baz alınarak her yıl emekli ikramiyelerine zam yapılmış olsaydı bu para 2 bin 900 lira civarında olacaktı. Ama bunu yapmadılar hala bin 100 lira olarak devam ediyor” dedi. Cumhuriyet Halk Partili milletvekillerinin emekli ikramiyelerinin asgari ücret seviyesine çekilmesi için verdiği kanun teklifini hatırlatan Özkaynak, söz konusu ikramiyelerin yılda iki kez ‘emekli ikramiyesi’ adı altında ödenmesini istediklerini belirtti.

YEŞİLLİK HESABI

Emekliye 2018 yılında 100 lira zam yaparak verdikleri ikramiyenin o dönemde 3 çeyrek altın yaptığını, bugün 3 çeyrek atının 4 bin 500 lira olduğunu aktaran Özkaynak, yaşanan hayat pahalılığını şu sözlerle anlattı: “Emekliler bu Ramazan ayında sofrasına ekmek almakta zorluk çekiyor. Pide alamıyor. Toruna harçlık vermeyi geçtik. Pazara gidemiyor. Ben bu hafta pazara gittim sadece yeşilliğe 40 lira para ödedim. İçinde turp yok, havuç yok... Sadece yarım kilo ıspanak, iki tane maydanoz, bir tane roka ve bir tane de dereotu var. Düşünün yani bunlar 40 lira tuttu. Emekli sadece bir salata için alacağı malzemeye bu parayı öderse yemekliği nasıl alacak? Öylesine kötü bir süreçten geçiyoruz ki en ucuz domates 18 lira olmuş; 15 liradan aşağıya da salatalık yok. Bu şartlarda emekliler nasıl geçinecek.” Son olarak Özkaynak, iktidarın artık ülkeyi yönetemediğini, vatandaşının halini göremeyecek kadar kör olduğunu ifade ederek, “Emekli için bu Şeker Bayramı da tatsız geçecek” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100