Emekli çalışmadan geçinemiyor

DİSK Emekli-Sen Bornova Şube Başkanı Yunus Taş, emeklilerin emekli maaşlarıyla çalışmadan geçinemediklerini dile getirerek, emeklilerin yüzde 70'inin mutsuz bir hayat sürdürdüğünü söyledi

Emekli çalışmadan geçinemiyor

Haber/ Gökçe ADAR

DİSK Emekli-Sen Bornova Şube Başkanı Yunus Taş, emeklilerin yüzde 70'inin zor şartlarda yaşadıklarını ifade ederek, emeklilerin çalışmadan sadece emekli maaşlarıyla geçinemediklerini dile getirdi. Taş, "Emeklilerin yüzde 10'u açlık sınırının üzerinde yaşamlarını sürdürüyor. Yüzde 20'lik kısmı, çalışırken çok güzel şartlarda çalışmış emekli olduktan sonra kendi ihtiyaçlarını ortalama karşılayabilen bir grup.Yüzde 70'lik olan kısmı ise, çalışma hayatında asgari ücretle çalışmış, bin TL ile 2 bin TL arasında maaş alan bir kesim. Yani emeklilerin yüzde 70'i mutsuz. Yüzde 10'u mutlu. Emeklilerin büyük bir kısmı ya kısmi zamanlı çalışıyor ya da mesleği varsa bunu alt kurumlarda sürdürüyor. Emekliler, ha suyun altında ha suyun üzerinde çırpınan bir balık gibi yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor" dedi. Emeklilerin alım gücünün kalmadığını dile getiren Taş, ekonominin canlanması için emeklilerin alım gücünün düzelmesi gerektiğini söyledi.

Emekli alırsa ekonomi canlanır

Taş, şu ifadeleri kullandı: "Görüyoruz ki, bu iktidar emekçileri, emeklileri perişan etti. Emekçilerin alım gücü kalmadı. Lütfen bir gözlem yapın, tüm emekliler pazar alışverişini hava kararmaya yakın yapar. Çünkü o zaman pazarcılar sebze ve meyvelerin fiyatlarını düşürür, maliyetine satar. Emeklilerin durumu düzelirse, ülkenin ekonomisi de düzelir. Çünkü emekliler yatırım yapmıyor. Evine alışveriş yapıyor. Bakkaldan, manavdan, esnaftan alışveriş yapıyor. Emeklinin alım gücü arttığında esnafta kazanır. Küçük esnafa can suyu olur. Eskiden insanlar emekli olunca araba alırlardı, ev alırlardı. Şimdi bırakın ev almayı, evinin kirasını zar zor verebiliyorlar." DİSK Emekli-Sen Bornova Şubesi olarak, sendika içerisinde emeklilerin birbirine yardım ettiğini de ifade eden Taş, "Biz kendi aramızda az kullandığımız bazı eşyaları temizleriz, sendikamıza getiririz. Bu ceket olabilir, hırka olabilir. İhtiyacı olan alır, kullanır. Biz sosyal dayanışmamızı da bu şekilde geliştiriyoruz. Birbirimize yardımcı oluyoruz. Kendi yaramızı sarmaya çalışıyoruz. Ne acıdır ki, biz bu maaşı alabilmek için yıllarca çalıştık. Bu maaş bize haktır. Ama haklarımız ne yazık ki gasp ediliyor. Özellikle, engelli emekli arkadaşlarımızın durumu çok daha kötü" dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2020, 11:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100