Emekçiler TÜİK’in rakamlarına inanmıyor

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Merkez Yönetim Kurulu, TÜİK’in açıkladığı işsizlik rakamlarının güvenilir olmadığını söyleyerek, “Emekçiler TÜİK’in açıkladığı işsizlik rakamlarına inanmamaktadır” başlıklı kamuoyu açıklaması yayımladı

Emekçiler TÜİK’in rakamlarına inanmıyor

HABER/ Didar DEMİRCİ
 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) işsizlik rakamlarını açıkladı. TÜİK’in açıkladığı verilerin güvenilir olmadığını iddia eden Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Merkez Yönetim Kurulu’nun yaptığı kamuoyu açıklamasında, “AKP iktidarının, işsizlik rakamları bir aldatmacadan ibarettir. İktidar ekonomide yaşanan krizi, işsizliği ve enflasyonu düşürmek için rakamlara takla atırmaktadır. Ancak emekçiler TÜİK’in açıkladığı işsizlik rakamlarına inanmamaktadır” denildi. TÜİK’in açıkladığı temmuz ayı verilerine göre, işsizlik oranının yüzde 13.4 seviyesinde olduğunu vurgulayan Birleşik Kamu -İş Merkez Yönetim Kurulu, “AKP iktidarının rakamlarla oynama kabiliyeti işsizliği ve enflasyonu gizleyemeyecektir. Açıklanan enflasyon oranları gibi işsizlik oranları da vatandaşlarımız tarafından gerçekçi bulunmamaktadır. Vatandaşların yaşam deneyimleri TÜİK’in işsizlik ve enflasyonunu rakamlarının tam tersini söylemektedir. İktidar, hangi adımları atarsa atsın, rakamları ne kadara değiştirirse değiştirsin yaşanan işsizlik ve enflasyon ocakları söndürmüştür. İşsizlik, hayat pahalılığı ve yoksulluk gibi ekonomik sorunlar salgın ile birlikte belirgin şekilde hissedilmiştir. Ağırlaşan ekonomik kriz süreci, emekçiler ve aileler açısında ağır koşulları barındırmaktadır” ifadelerini kullandı.

İktidarın yapısal sorunu

Birleşik Kamu İş Merkez Yönetim Kurulu açıklamanın devamında şu noktalara değindi: “AKP iktidarının politikaları, işsizliği hafifletecek sonuçlar yaratması mümkün değildir. İşsizlik ve enflasyon AKP iktidarının yapısal sorunu olmuştur. AKP iktidarı ülkeyi yönetmeye devam ettikçe ekonomideki kriz büyümeye, milyonlarca emekçinin açlığa ve işsizliğe mahkûm olacaktır. İşsizlik ve enflasyon rakamları kaygı ve endişe vericidir. AKP hükümeti, işsizliği önleyecek yatırım, üretim ve istihdam alanlar açmadığı sürece işsizlik azalmayacaktır. İktidar acilen ciddi ve somut adımlar atmalı ve milyonlarca gencimizin ve yurttaşımızın işsizlik sorununu çözmelidir. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; AKP hükümetinin işsizlik ve enflasyon rakamlarını düşük göstererek günü kurtarmaktan vazgeçmeye umudunu yitirmiş işsizlerin istihdam sorunlarını çözmeye ve bunun için ülkenin ciddi kamucu yatırımlara yönelmesine ihtiyacı olduğunu belirtiyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2020, 09:34
YORUM EKLE

banner101

banner100